هرکول کیست؟ دوازده خان هرکول چیست؟

  • انتشار: ۱۰ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 79307

از هر جوان و نوجوان جویای نامی سوال کنید هرکول کیست زندگی نامه او، از کودکی تا بزرگسالی را با جزئیات برایتان نقل می کند. اسطوره هایی مانند هرکول، به دلیل این که از روزگاران قدیم بر سر زبان ها بوده اند، به عنوان یک نماد و الگو تا سالیان سال بر تارک ذهن برخی افراد به روشنی می درخشند.

هرکول فردی قدرتمند با هیکلی درشت و دارای عضلاتی قوی بود. او قهرمانی اسطوره ای از سرزمین یونان بود که در میان مردمان سرزمین مادری اش هراکلس خوانده می شود و رومیان او را هرکول نامیدند.

هرکول از نظر علم و خرد در سطح پایینی قرار داشت اما به واسطه زور بازویش زبانزد مردم چه در سرزمین مادری و چه در میان بیگانگان بود.

هرکول کیست و چگونه زیست

هرکول یا هراکلس فرزند زئوس و آلکمنه بود. زئوس علاوه بر آلکمنه همسران دیگری نیز داشت، یکی از همسران وی به نام هرا، حسادت زیادی به دیگر همسران و فرزندان او داشت.

هرکول کیست

نقل هایی از کودکی هرکول است مبنی بر این است که او نیمی الهه و نیمی انسان بود. به همین دلیل هرا حسادت زیادی نسبت به او داشت و برای از بین بردنش نقشه های زیادی می کشید. او دو مار را به گهواره هرکول انداخت، اما هر دو مار توسط هرکول خفه شدند.

هرکول در دوران کودکی فنونی چون کشتی گرفتن، شمشیر زنی، ارابه رانی، نواختن چنگ و… را از اساتید مختلفی آموخت و مهارت خود را در هر کدام از این هنرها تقویت کرد.

نقل است که هرکول در اولین مبارزه خود، با شیری رو به رو شد که به گله های یکی از برادران هرکول حمله کرده بود. او در مبارزه با شیر موفق شد و از پوست او برای خود لباسی ساخت.

این لباس را در برخی نقاشی های مربوط به هرکول بر تن او دیده می شود و هراکلوس از همین طریق در عکس ها قابل شناسایی می باشد.

برای این که بیشتر هراکلس را بشناسید و بدانید هرکول کیست، ادامه این مطلب به شما کمک بیشتری خواهد کرد.

هرکول شجاعت های زیادی در جنگ های متعدد از خود نشان داد و نزد مردمان سرزمینش محبوبیت پیدا کرد. به همین دلیل پادشاه تیس دختر بزرگ خود را به همسری هراکلس در آورد و حاصل این ازدواج یک پسر و دو دختر بود.

دوازده خوان هرکول

اکنون که تا حدودی دانستیم هرکول کیست و دوران کودکی او به چه منوال گذشت، خالی از لطف نیست اگر نیست مطالبی در خصوص زندگی او در دوران جوانی و بزرگسالی نیز بدانیم.

همان طور که پیش تر گفته شد، نامادری هراکلس ترفندهای زیادی به کار گرفت تا مانع زنده ماندن و رشد او شود. یکی از کارهایی که با هراکلس انجام داد این بود که او را به جنون آنی مبتلا کرده بود.

او در مدتی که مبتلا به جنون بود، همسر و فرزندان خود را با تیرهای کمانش از پای در آورد و بعد از آن دچار افسردگی شدیدی شد و پس از مدتی بهبود یافت.

بعد از این اتفاقات پیشگویی از معبد آپولون به او پیشنهاد کرد تا برای دست یافتن دوباره به شرافت و عزتش، دوازده سال به خدمت پادشاه موکنای در آید. به این ترتیب ۱۲ کار بسیار مشکل را بر عهده او نهادند تا به انجام برساند. این دوازده وظیفه، به دوازده خوان هرکول معرف شد.

هر کول کیست و خوان اول او کدام است

تا اینجا دانستیم که هرکول کیست و دوران کودکی او چگونه گذشت. اما دوازده خوانی که هراکلس از سر گذراند موضوع دیگری است که در ادامه مطلب مختصری به هر کدام از آنها اشاره خواهد شد.

شیر نیمیان اولی خوان هرکول بود. این جانور زنان شهر را با خود می برد و در غاری پنهان می کرد تا قهرمانان در پی آنها به سوی غار بیایند و سپس آنها را می کشت و استخوان های آنها را به حاکم جهان زیرین می داد.

بعد از محول شدن این ماموریت به هرکول، او تدابیری در پیش گرفت و توانست شیر را از بین ببرد و از آنجا که پوست او غیر قابل نفوذ بود با پنجه های خود شیر پوستش را کند.

خوان دوم

مار هیدرا، دومین خوان هرکول بود. هرا این جانور ۹ سر را برای از بین بردن هراکلس پرورش داده بود. هرکول با تیرهای آتشین و استفاده از تکنیک های خاص توانست مار را از پای در آورد.

خوان سوم

دانستن این که هرکول کیست به تنهایی نمی تواند این موجود افسانه ای را به ما بشناساند. خواندن مطالبی هر چند مختصر در مورد خوان هایی که او از سر گذراند می تواند بابی برای آشنایی بیشتر شما با هرکول باشد.

در این خوان، هرکول باید غزالی را اسیر می کرد که هیچ کسی نتوانسته بود به گرد پای او برسد. هرکول به مدت یکسال در سرزمین های مختلف به دنبال غزال دوید و در نهایت توانست در خواب او را شکار کند.

خوان چهارم

در خوان چهارم، به بند کشیدن گرازی غول پیکر به نام اریمانتوس به عنوان مأموریت به عهده او گذاشته شد. او از یک روز برفی زمستانی برای در بند کردن این حیوان استفاده کرد و به دستور حاکم شهر او را به دریا انداخت.

خوان پنجم

تمیز کردن اصطبل های آوگیاس که هزار گاو در آن نگهداری می شد و به مدت سی سال تمیز نشده بود، خوان بعدی هرکول بود. او با تغییر دادن مسیر دو رودخانه توانست به راحتی این کار را انجام دهد.

خوان ششم

از بین بردن پرندگان آدم خوار که منقارهایی از برنز و پرهایی از فلز داشتند مأموریت بعدی هرکول بود. این پرندگان باعث از بین رفتن محصولات کشاورزان نیز شده بود. هرکول با استفاده از وسیله ای مخصوص این پرندگان را در هوا شکار می کرد.

در خوان هفتم تا نهم، هرکول مأمور شده بود گاو کریت را اسیر کند، اسب های دیومدس که از گوشت انسان تغذیه می کردند و از بینی آنها آتش خارج می شد را از بین ببرد و همچنین کمربند هیپولیت که دختر ائوروستئوس عاشق آن بود را به دست آورد.

برای بسیاری از مردمان سرزمین های بیگانه اینکه هرکول کیست و این همه قدرت را چگونه به دست آورده است سوالی رایج شده بود.

او در خوان های دهم، یازدهم و دوازدهم نیز مأمور شد تا گله گاوهای گروئون را با خود بیاورد و همچنین سیب های باغ هسپریدس که در محلی نامعلوم قرار داشت هم خوان بعدی او بود.

در خوان آخر نیز هرکول مامور کشتن سگی سه سر شد که به نگهبانی دوازده های جهان زیرین مشغول بود. او بسیار زیرکانه توانست از دروازه بگذرد و با تدابیر خاص خود سگ را اسیر کرده به ائورستئوس تحویل بدهد.