هجوم مردم به پمپ‌های بنزین‌ در ترکیه

  • انتشار: ۲۶ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 122708

در ترکیه پس از آنکه اعلام شد قیمت بنزین گرانتر خواهد شد، مردم با تشکیل صف‌های طولانی برای پر کردن باک موترشان به جایگاه‌های عرضه سوخت هجوم آوردند.

قیمت سوخت در ترکیه بدلیل مالیات‌های سنگین (۷۰درصد) بالاست و اکنون با افزایش ۴۰ قوروشی قیمت هر لیتر بنزین و گازوئیل به مرز ۸ لیر و هر لیتر گاز ال پی جی به مرز ۶ لیر رسیده است.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد با اعلام خبر گرانتر شدن قیمت سوخت، مردم شبانه در ایستگاه‌های پمپ بنزین صف کشیدند و حتی علاوه بر موترها دبه‌های پلاستیکی خود را پر کردند، حدود ۲۵ میلیون موتر در ناوگان حمل ونقل ترکیه در تردد است و روزانه در این کشور حدود ۱۰میلیون لیتر بنزین، ۵۷ میلیون لیتر گازوئیل و ۲۶۰ هزار تن گاز ال پی جی مصرف می‌شود.

بدلیل گرانی بنزین و گازوئیل در سال‌های اخیر مردم به دوگانه سوز کردن موترهای خود روی آورده اند، بطوریکه هم اکنون ۳۸ درصد موترهای در حال تردد این کشور دو گانه سوز هستند.

بنا به داده‌های سازمان آمار ترکیه تعداد خودرو‌های دوگانه سوز این کشور از ۲/۵ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۰، به حدود ۵/۵ میلیون یعنی رقمی بیشتر از دو برابر رسیده است.

دوگانه سوز کردن موترها در ترکیه که اکنون به یک فرهنگ تبدیل شده علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، هوایی پاکتر به شهر‌های این کشور هدیه کرده است.

تشویق به دوگانه سوزی موترها به گونه‌ای است که بیش از ۷۰ درصد مصرف گاز مایع در ترکیه مربوط به موتر بوده، در واقع ترکیه با افزایش سهم گاز مایع در سبد سوخت موترها و فرهنگ‌سازی مصرف در این زمینه، توانسته از مصرف بنزین بکاهد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *