هجدهمین روز درگیری‌های نظامی روسیه در اوکراین

  • انتشار: ۲۲ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 128629
نیرو های اوکراینی

با وارد شدن درگیری‌های ارتش روسیه در شرق اوکراین به روز هجدهم خود که با هدف دور کردن تهدیدات نظامی ناتو، آمریکا و هم‌پیمانانش از مرز‌های روسیه انجام شده، ارتش روسیه روز گذشته وضعیت انسانی در برخی شهر‌های اوکراین را «فاجعه‌بار» خوانده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا در مورد پیامد‌های احتمالی انتقال تسلیحات به اوکراین هشدار داد و گفت کاروان‌هایی با تسلیحات خارجی «هدف‌های قانونی» خواهند بود. وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد، پدافند روسیه یک هلی‌کوپتر و ۳ پهپاد اوکراینی را سرنگون کرده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اقدامات اخیر کشور‌های غربی گفته است: «در نهایت روسیه پس از غلبه بر مشکلات ناشی از تحریم‌های غیرقانونی غرب، قوی‌تر و مستقل‌تر ظاهر خواهد شد. روسیه کشوری نیست که بتواند حاکمیت خود را برای نوعی سود اقتصادی کوتاه مدت به خطر بیندازد.»

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گذشته اذعان کرده است که اتحادیه اروپا به حداکثر ظرفیت خود برای اعمال تحریم‌های مالی علیه روسیه رسیده است. در همین حال «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا دلیل تورم روزافزون در این کشور را تحریم‌های روسیه و شرایط اوکراین عنوان کرد.

وزرای کشاورزی گروه ۷ نگرانی خود را در مورد تأثیرات جنگ بر امنیت غذایی ابراز کردند. مقامات گروه ۷ روسیه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است و اوکراین نیز صادرکننده مهم گندم و ذرت است. درگیری این دو کشور به بحران غذا دامن زده و سبب افزایش قیمت نان شده است. به نوشته پایگاه «اوپن دموکراسی» مهمترین هدف کشور‌ها از جنگ آفرینی، افزایش فروش سلاح است.

در پی مجاز شدن ترویج خشونت در اینستاگرام و فیس‌بوک علیه روس‌ها، مقامات این کشور، «متا پلتفرمز» را به عنوان یک سازمان افراطی معرفی کرد و فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را مسدود کردند. وزیر امور خارجه تایوان اعلام کرده است که موضع آمریکا نسبت به تحولات اوکراین نگران‌کننده است و زنگ خطری برای آینده این جزیره به حساب می‌آید.

روابط مسکو و کی‌یف که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه دچار تنش شده بود با مداخلات آمریکا و هم‌پیمانانش و دادن وعده‌هایی به اوکراین، به درگیری نظامی ختم شد. کشورهای غربی با وعده عضویت اوکراین در پیمان ناتو، اقدام به افزایش نیروهای نظامی در اروپای شرقی و در نزدیکی مرزهای روسیه کردند.

تصمیم روسیه برای کنترل نیروگاه هسته ای زاپوروژیا – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۱:۴۵

خبرگزاری رویترز به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد، اوکراین به ما از قصد روسیه برای کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا (Zaporozhye) اطلاع داده است. روسیه، اما تصمصم خود برای کنترل این نیروگاه را رد کرده است.

انهدام یک موشک انداز ارتش روسیه در چرنیهیو – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۱:۴۵

خبرگزاری اوکراین مدعی شد، ارتش این کشور یک واحد موشک‌انداز ارتش روسیه را در «چرنیهیو» منهدم کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی: تعمیرات سیستم برق نیروگاه چرنوبیل ادامه دارد – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۵:۴۰

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد تعمیرات سیستم برق نیروگاه اتمی چرنوبیل که در حمله موشکی روسیه آسیب دیده بود، ادامه دارد و در حال حاضر راکتورهای این نیروگاه هسته ای به وسیله ژانراتورهای برق از خارج آن فعال است.

این نیروگاه هسته ای در حال حاضر در اختیار نیروهای روسیه است و مقامات اوکراینی بارها اعلام کرده اند هیچ دسترسی به چرنوبیل ندارند.

زلنسکی: ۱۳۰۰ نفر از نظامیان اوکراینی از آغاز حمله روسیه کشته شده اند – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۶:۰۰

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد حدود یک هزار و ۳۰۰ نظامی اوکراینی از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، زلنسکی در کنفرانسی مطبوعاتی در کی یف، پایتخت اوکراین اعلام کرد از آغاز تهاجم ۲۴ فوریه روسیه به اوکراین حدود یک هزار و ۳۰۰ نظامی اوکراینی کشته شده اند.

این نخستین شمارش رسمی از تلفات نظامیان اوکراینی است که مقامات اوکراینی از آغاز تهاجم روسیه اعلام می‌کنند. وی همچنین مدعی شد ارتش روسیه «حدود ۱۲ هزار نفر» کشته داده است.

کشته شدن ۶ نفر در حمله نیرو‌های اوکراینی به بیمارستانی در دونباس – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۹:۰۰

نیرو‌های اوکراینی از یک تانک و یک راکت انداز گراد به سمت بیمارستانی که بیماران بیماران در حال عقب نشینی از آن بودند، شلیک کردند.

خبرنگار نووستی که شاهد این حادثه بوده و از آن فیلمبرداری کرده است، گفت: اوکراینی‌ها قبلا از مواضع خود در میدان همان بیمارستان، تانک‌های نیرو‌های دونتسک را هدف قرار داده بودند.

این خبرنگار تاکید کرد که اوکراینی‌ها از بیماران از جمله زنان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کردند. بعد از رفتن آنها، ساختمان‌های آنجا را مین گذاری کردند.

در نتیجه اقدامات ارتش اوکراین، ساختمان بیمارستان مرکزی ولنوواخا به شدت آسیب دید، زیرا گلوله‌ها از چند نقطه به دیوار‌های آن نفوذ کردند و برخی از آن‌ها فرو ریختند، پنجره‌های سه طبقه تقریباً به طور کامل شکستند، تجهیزات پزشکی، بخش‌ها و اتاق‌های بیماران شکسته شد.

به گفته کارکنان بیمارستان، در حال حاضر در حال آواربرداری هستند و تاکنون جسد ۶ غیرنظامی بیرون کشیده شده است.

این خبرنگار تصریح می‌کند که در محوطه بیمارستان جسد دو سرباز اوکراینی را مشاهده کرده است که به گفته پزشکان اوکراینی‌ها مجروحان خود را در حین خروج از مرکز درمانی کشته اند.

دونتسک: ارتش اوکراین شهرک‌ها را هدف حملات خمپاره‌ای قرار داده است – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۰۹:۲۰

جدایی‌طلبان دونتسک می‌گویند که ارتش اوکراین در طول یک روز گذشته، شهرک‌های این جمهوری‌ها را سه بار مورد حملات خمپاره‌ای قرار داده‌اند.

خارج کردن ۳۶۸۷ تاسیسات نظامی اوکراین از خدمت و انهدام حدود ۱۰۰ هواپیما و ۱۲۸ پهپاد توسط روسیه – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۱۱:۰۰

ارتش روسیه از خارج کردن ۳۶۸۷ تاسیسات نظامی اوکراین از خدمت و انهدام حدود ۱۰۰ هواپیما و ۱۲۸ پهپاد خبر داد و اعلام کرد یگان‌های روسیه در جریان آزادسازی نیکولسکویه در اوکراین تعدادی از ملی گرایان را از بین بردند و بقیه آنان متفرق شدند.نیرو‌های مسلح روسیه در اوکراین تا ۱۴ کیلومتر پیشروی داشته اند.

منابع خبری می گویند شبه نظامیان «عیدر» با استفاده از سلاح گرم، در محوطه یک صومعه، حدود ۳۰۰ غیرنظامی و راهب را گروگان گرفتند.

مسکو: ارتش روسیه کنترل ۴ شهرک را به دست گرفت – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۱۱:۴۵

«ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یگان‌های مسلح روسیه در حال گسترش حملات هستند و در یک روز ۱۴ کیلومتر پیشروی کرده‌اند و کنترل مناطق جنوبی چهار شهرک را به دست گرفتند.

انهدام جنگنده سوخو-۲۴ اوکراینی توسط سامانه ضدهوایی روسیه – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۱۲:۱۰

سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه از انهدام یک فروند جنگنده سوخو-۲۴ ارتش اوکراین توسط سامانه دفاع هوایی نیرو‌های مسلح روسیه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد یک فروند سوخو-۲۴ و دو پهپاد اوکراینی توسط پدافند هوایی ارتش روسیه سرنگون شد.
وی افزود هوانوردی و سامانه دفاع هوایی نیرو‌های هوافضای روسیه یک فروند جنگنده سوخو-۲۴ نیروی هوایی ارتش اوکراین را در منطقه لیوبیموفکا و دو جنگنده بدون سرنشین را سرنگون کرد.

نیرو‌های اوکراینی روستای یلینوفکا را بمباران کردند – ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ ۱۲:۵۰
بر اساس گزارش نمایندگان مرکز مشترک نظارت و هماهنگی رژیم آتش بس در جمهوری دونتسک، نیرو‌های اوکراینی با استفاده از ۵ گلوله ممنوعه کالیبر ۱۲۰ میلی متری روستای یلینوفکا را بمباران کردند.

در بیانیه این سازمان آمده است: آتش از سوی نیرو‌های اوکراینی در جهت مناطق مسکونی اسلاونیو و یلینوفکا مشاهده شد: ۵ گلوله ۱۲۰ میلی متری شلیک شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.