هایفوتراپی چیست؟ + مزایا و هزینه هایفوتراپی پوست

 • انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۸
 • سرویس: اطلس پلاس
 • شناسه مطلب: 77886

هایفوتراپی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از پیشرفته ترین روش های ترمیم پوست آشنا کنیم. هایفوتراپی (HIFU Therapy) یا اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (High-Intensity Focused Ultrasound) روشی می باشد که برای ترمیم پوست جایگزین عمل جراحی شده است. از هایفوتراپی برای ترمیم لیفت و رفع افتادگی ابرو، گونه، شلی پوست صورت و گردن و لیفت گردن استفاده می‌ شود.

در تکنیک هایفوتراپی امواج اولتراسوند در سطح زیرین پوست شما تمرکز یافته و باعث لیفت و سفتی بافت‌های شل شده پوست می‌گردد. نتایج هایفوتراپی اندک اندک نمایان می شود اما چشمگیر و ماندگار است. هایفوتراپی یک روش درمانی کاملاً غیرتهاجمی می باشد که در مقایسه با سایر روش‌ها درد کمتری دارد.

متخصصین پوست و مو معمولا هایفوتراپی را برای لیفت پوست صورت و گردن، به ویژه گونه، زیر چانه، دور چشم و پیشانی پیشنهاد می‌کنند. به سبب اینکه دستگاه HIFU از سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد، شما در حداقل زمان ممکن درمان شده و مدتی بعد شاهد بهبودی پوست خواهید بود.

هایفوتراپی چیست

«هایفو» (HIFU) مخفف «امواج اولتراسوند با فرکانس بالا» (High-Intensity Focused Ultrasound) می باشد. در روش هایفو از انرژی «میکرو امواج فراصوت متمرکز» برای منقبض کردن پروتئین کلاژن و تحریک رشد کلاژن جدید به منظور ایجاد یک لیفت طبیعی، بدون جراحی و طی دوره نقاهت پس از آن استفاده می گردد.

هایفوتراپی چیست

پروتئین کلاژن همانند یک چسب طبیعی است که چفت و بست بدن را حفظ می کند. خاصیت ارتجاعی پوست بخاطر این ترکیب است و به کمک همین پروتئین است که سلول های پوست جایگزین می شوند و جوانی پوست حفظ می گردد. با کاهش پروتئین کلاژن، پوست حالت ارتجاعی طبیعی، سفتی و استحکام خود را از دست داده و خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی در آن پدیدار می گردد.

در تکنیک درمانی هایفوگرافی امواج فراصوت به بافت پوست انرژی گرمایی داده و موجب انقباض آن می شد که در نتیجه پوست فورا سفت می‌گردد. نتایج این تکنیک درمانی پس از گذشت مدت زمانی موجب لیفت و رفع افتادگی پوست می‌گردد. تاثیرات هایفوتراپی تا مدت ها ادامه خواهد داشت و باعث افزایش رشد کلاژن و تشکیل ساختار مستحکم پوست می شود. همچنین طول مدت درمان در روش هایفوتراپی به منطقه تحت درمان و برنامه درمانی مورد نظر پزشک برای شخص شما بستگی دارد. برای مثال هایفوتراپی کامل صورت چیزی در حدود ۱ ساعت به طول میانجامد. حتما تا اینجا متوجه شده اید که هایفوتراپی چیست چیست.

بیشتر بیماران فقط به ۱ تا ۲ جلسه درمانی نیازمند هستند. کارشناسان بر این عقیده اند که با هایفوتراپی نتایج چشمگیری را می‌توان به دست آورد و بهبودی پوست تا شش ماه پس از درمان نخستین قابل مشاهده است. درمان تکمیلی می‌تواند در فواصل ۱ ساله بسته به میزان لیفت و سفتی مورد نیاز پوست انجام گردد.

از این تکنیک در موارد زیر استفاده می‌ شود:

 • لیفت و سفت شدن پوست گونه
 • بهبود و صاف شدن بافت پوست
 • لیفت فک و چانه
 • لیفت و بالا کشیدن ابرو
 • کاهش چروک و خطوط عمودی گوشه‌های لب
 • سفت شدن پوست و لیفت پیشانی
 • بهبود خط چانه و رفع غبغب

مزایای هایفوتراپی چیست

 • به خاطر نفوذ امواج به لایه‌های زیرین پوست درحال حاضر پیشرفته‌ ترین روش حرارتی برای ترمیم چین و چروک پوست است.
 • تکنیک هایفوتراپی موجب تحریک لایه عمیق عضلات صورت می‌گردد که عامل چین و چروک صورت است.
 • با استفاده از تکنیک هایفوتراپی دیگر هیچ نیازی به جراحی و یا عمل لیفت نخواهد بود.
 • تکنیک هایفوتراپی ایمن و بدون درد می باشد.
 • در تکنیک هایفوتراپی بیمار هیچ دوره نقاهتی نخواهد داشت.
 • درمان پوست در تکنیک هایفوتراپی بسیار سریع و بدون عوارض است.

هایفوتراپی برای چه کسانی توصیه می‌ شود؟

تکنیک هایفوتراپی برای اشخاصی مناسب می باشد که پوست آن ها به اندازه ای شل شده که قابل رویت است و حس می‌کنند از استحکام و سفتی پوست شان کاسته شده است. معمولا افتادگی ابرو و یا پلک نخستین نشانه پیری پوست می باشد. اغلب اشخاص ۳۰ ساله و بالاتر که دچار شل شدگی خفیف تا متوسط پوست می باشند، متقاضی مناسبی برای هایفوتراپی هستند. همچنین آقایان نیز از جمله متقاضیان هایفوتراپی می باشند، چون این تکنیک دوره بهبودی و نقاهت نداشته و اجازه می‌ دهد آن ها بتوانند بلافاصله فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.

نحوه کار دستگاه هایفوتراپی چیست

دستگاه HIFU انرژی صوتی را به لایه های عمیق پوست ارسال می‌نماید. امواج اولتراسوند به ۳ لایه سطحی و درم و لایه نازکی از بافت همبند که بر روی عضله قرار دارد، نفوذ کرده و اثرات گرمایی خود را اِعمال می‌نماید. انرژی امواج اولتراسوند با گرم کردن و همچنین انقباض این بافت‌ها، موجب سفتی پوست و تولید پروتئین کلاژن می‌ شود. در نتیجه پوست برای مدت زمان زیادی سفت می شود.

با استفاده از دستگاه هایفوتراپی (HIFU) می توان به نتایج بسیار عالی برای رفع غبغب و چانه، بهبود خط خنده، کاهش چین و چروک‌های کنار چشم و سفت شدن و جوان سازی پوست در مناطق هدف دست یافت. تاکنون صدها هزار نفر در سرتاسر جهان از تکنیک هایفوتراپی برای ترمیم پوست خود استفاده کرده اند.

هایفوتراپی درد و عوارض هم دارد؟

عوارض هایفوتراپی بسیار کم می باشد. میزان درد و احساس ناراحتی این تکنیک درمانی از در افراد مختلق متفاوت است. اکثر بیماران مرحله دریافت انرژی گرمایی را به راحتی تحمل می‌نمایند. هرگونه احساس درد و یا ناراحتی در این روش، موقتی است و به طور معمول تنها طی عمل بروز می کند.

در ابتدا احتمال دارد اندکی قرمزی و یا تورم را در منطقه درمان روست کنید و مقداری سوزش احساس نمایید. این علائم که طی چند ساعت ناپدید می شوند، نشان می دهد که پوست روند بازسازی کلاژن خود را آغاز نموده است. ایمنی و بی‌خطر بودن هایفوتراپی و تاثیرات مثبت آن برای پوست از نظر بالینی ثابت شده است.

هزینه هایفوتراپی

هزینه تکنیک هایفوتراپی به تجهیزاتی که در روند درمان از آن ها استفاده می شود و همچنین دستمزد پزشک متخصص بستگی دارد. مسئله ای که هزینه درمان را تحت تأثیر خود قرار می‌ دهد، این است که چه بخشی از بدن می خواهد درمان شود و اینکه جلسات درمانی چقدر به طول می انجامد.