هافینگتن پست: علاوه بر تروریسم، فساد، مواد مخدر و استخراج غیر قانونی معادن عوامل ناامنی در افغانستان است

  • انتشار: ۱۹ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 34191

یک رسانه خارجی نوشته است که تنها تروریسم تهدید در افغانستان به حساب نمی آید، بلکه فساد، استخراج غیرقانونی معادن، مواد مخدر عوامل اصلی ناامنی در افغانستان است.

محمد شفیق همدم کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی برای هافینگتن پست نوشته است تروریسم، تنها تهدید در افغانستان نیست. فساد، استخراج غیرقانونی معادن و مواد مخدر غیرقانونی، محرک‌های ناامنی و بی‌ثباتی هستند.

در این یادداشت آمده است: مواد مخدر غیرقانونی هر جامعه‌ای را تهدید می‌کند و سالانه جان هزاران نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. متاسفانه، افغانستان حدود ۸۵درصد کل تریاک جهان را تولید می‌کند. بنابراین، مواد مخدر غیرقانونی نه‌تنها مسأله‌ای برای امنیت ملی افغانستان است بلکه باید نگرانی جهانی نیز باشد. مبارزه با مواد مخدر همان‌قدر مهم است که جنگ با تروریسم.

تنها تهدید در افغانستان، شورش‌گری و تروریسم نیست. فساد، استخراج غیرقانونی معادن و مواد مخدر غیرقانونی، محرک‌های ناامنی و بی‌ثباتی هستند. ایالات متحده و دولت افغانستان با درک ارتباط و سطح تهدیدات ناشی از مواد مخدر، اخیرا عملیات مشترک هوایی را علیه آزمایشگاه‌های پروسس هرویین در افغانستان، راه‌اندازی کرده‌اند.

این در حالیست که سیگار یا بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان، گزارش داده است که ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۷، ۸.۵ میلیارد دالر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، فراهم کرده است. اتحادیه‌ اروپا، بانک جهانی، سازمان ملل متحد و بسیاری از دونران دیگر نیز، صدها میلیون دالر را در این جنگ هزینه کرده‌اند. هزاران تن از نیروهای شجاع امنیتی افغانستان در مبارزه علیه مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند، اما تاکنون، همه‌چیز ناکام و شکست‌خورده است.