نیویورک تایمز: طالبان 50 برابر داعش جنگجو دارد

  • انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 22381

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: طالبان ۵۰ برابر گروه تروریستی داعش نیرو دارد و بنابراین بزرگترین خطر برای مردمان افغانستان است.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: جنگ مداوم در افغانستان باعث بوجود آمدن مناطقی شده که در آن کسی حکومت را در دست ندارد و با محدود شدن حاکمیت دولت افغانستان به حکومت بر شهرها طالبان بعنوان بازیگر اصلی در این مناطق و داعش نیز از این مناطق برای حضور خود بهره برداری می‌کند.

بنابر این گزارش، هر چند داعش و طالبان اهداف سیاسی متضاد را دنبال و همچنین تهدیدات متفاوتی را بوجود آورنده‌اند، اما طالبان بیش از ۵۰ برابر داعش نیرو در اختیار دارد. طالبان با کنترول بیش از ۴۰ درصد از خاک و ایجاد دولت سایه به بزرگترین تهدید دولت افغانستان تبدیل شده است.

به نوشته نیویورک‌تایمز؛ پایگاه‌های داعش به نصف کاهش یافته و این گروه تقریبا به ۴ منطقه از ۴۰۰ منطقه در افغانستان کنترول دارد و بسیاری از مناطق خود را به طالبان واگذار کرده است. براساس گزارش ارتش آمریکا داعش در افغانستان ۶۰۰ عضو دارد، بسیاری از اعضای این گروه بخصوص رهبران طراز اول، در حملات هوایی آمریکا کشته شدند.

دو طرف جنگ یعنی افغانستان و طالبان با آمدن بر سر میزه مذاکره می توانند سایر شبه نظامیان را جذب خود کنند در غیر این صورت داعش به حضور و گسترش یافتن در افغانستان ادامه می‌دهد.

این رسانه آمریکایی نوشت: حکومت ضعیف، تنش سیاسی، فساد گسترده و بیکاری پیوستن به گروه‌های مخالت را جایگزینی جذاب برای افغانها کرده است، بنابراین هیچ راهی برای پایان دادن به جنگ افغانستان وجود ندارد جز گفتگو با طالبان.