نیویورک تایمز: ترامپ پیش از انتخابات نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج می‌کند

  • انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 86767

روزنامه نیویورک تایمز بامداد چهارشنبه نوشت: دونالد ترامپ می‌خواهد تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، نیروهای این کشور از افغانستان خارج شوند.

نیویورک تایمز می‌نویسد: مقامات ارشد نظامی آمریکا قرار است روزهای آینده ترامپ را در مورد گزینه‌های خروج همه سربازان آمریکایی از افغانستان، با یک جدول زمانی احتمالی برای عقب نشینی نیروها قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آگاه کنند. 

فرماندهان نظامی آمریکا بر این باورند که خروج کامل از افغانستان تا ماه نوامبر (آذر/ قوس) می‌تواند اولویت ترامپ در انتخابات باشد زیرا این امر می‌تواند به تقویت فعالیت‌های وی کمک کند. 

نیویورک تایمز به نقل از چندین مقام نوشت: چند روز آینده فرماندهان قرار است طرح خروج تدریجی و آهسته آمریکا از افغانستان را به ترامپ پیشنهاد کنند.

بر اساس این گزارش، در حقیقت پنتاگون تلاش می‌کند تا مانع از وقوع وضعیت دیگری مانند دستور ناگهانی ترامپ برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از سوریه شوند. 

گفتنی است که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از نکات اساسی توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا است که زمستان سال گذشته در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

بر اساس این توافقنامه، آمریکا باید در جریان ۱۳۵ روز پس از امضای این سند، شمار نظامیان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش بدهد و متناسبا قوای ناتو نیز کاهش یابد و تا مدت ۱۴ ماه پس از امضای این توافقنامه تمام قوای خارجی از افغانستان خارج شوند.