نیروهای ویژه بریتانیا به کشتن افغان های بیگناه متهم شد

  • انتشار: ۱۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعیتیتر 2
  • شناسه مطلب: 25457

بی‌بی‌سی دریافته است دژبان سلطنتی ارتش بریتانیا مشغول تحقیقات درباره ادعای کشتن افغان‌های بدون سلاح به دست نیروهای ویژه بریتانیایی است.

بی‌بی‌سی با مردی گفتگو کرده که می‌گوید در سال ۲۰۱۱، چهار عضو خانواده‌اش در جریان یک یورش شبانه که نیروهای ویژه بریتانیایی هم در آن حضور داشتند، کشته شده‌اند.

نشریه ساندی تایمز هم گزارش‌های مشابهی از کشتن غیرقانونی به دست نیروهای ویژه بریتانیایی منتشر کرده است.

این تحقیقات که درباره شکایات مرتبط با نیروهای بریتانیایی در افغانستان است از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است.

به گزارش وزارت دفاع بریتانیا، در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ پرونده در این رابطه در این وزارتخانه وجود داشته که حاوی شکایاتی در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ بوده است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید حدود ۹۰ درصد از این شکایات “نادرست” شناخته شده‌اند اما اکنون دژبان ویژه ارتش بریتانیا مشغول رسیدگی به ۱۰ درصد باقی مانده آنهاست.

یک مرد افغان گفته اعضای خانواده‌اش در جریان یورش نیروهای ویژه بریتانیایی کشته شده‌اند.

مردی که خواسته نامش فاش نشود به بی‌بی‌سی گفته او یک شب تمام را در حالی که چشمانش بسته شده بوده در یک اتاق محبوس مانده است و در نزدیکی بامداد وقتی چشمانش را باز کرده‌اند، سربازان به او هشدار داده‌اند که تا زمانی که محل را ترک نکرده‌اند حق خروج از اتاق را ندارد.

“وقتی هلی کوپترها از زمین بلند شدند ما بیرون آمدیم. آن لحظه متوجه شدم که آنها پدر، دو برادر و پسرکاکایم را کشته‌اند.”

بی‌بی‌سی دریافته که در این عملیات نیروهای ویژه بریتانیایی هم حضور داشته‌اند.

کریس گرین، از ماموران اطلاعاتی سابق ارتش بریتانیا در افغانستان می‌گوید هنگامی که تلاش کرده به اطلاعات مرتبط به اتهامات سوء‌اعمال نیروهای ویژه بریتانیا دسترسی پیدا کند، جلوی فعالیتش گرفته شده است.

“سربازان و نیروهای ویژه بریتانیا دستورالعمل بسیار بسیار جدی دارند که اجازه ورود آنها به یک عملیات و درگیری را بسیار سختگیرانه تبیین کرده اما به نظر می‎رسد نیروهای ویژه این قواعد را آن طور که باید اعمال نکرده‌اند… من آنها را اصلا مسئولیت‌پذیر نیافتم.”

“وقتی هم به دنبال جرئیات بیشتر رفتم دیواری از پنهان‌کاری در برابرم کشیدند که من دلیل موجهی برای آن پیدا نکردم. آنها نه به من اجازه دسترسی به اطلاعات می‌دادند و نه این که دلیل قانع کننده‌ای درباره محرمانه نگه‌داشتن آنها ارایه می‌کردند.”

در همین حال، جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا و لرد مک‌دونالد، مدیر سابق دادستانی عمومی هر دو تشکیل کمیته مستقل رسیدگی به این شکایات را خواستار شده‌اند.

جرمی کوربن گفته است: “نیروهای نظامی ما به شجاعت و درستی شهرت دارند… اگر ما به چنین اتهامات حیرت‌انگیزی رسیدگی نکنیم، اعتبار و خوش نامی آنها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و همزمان امنیت داخلی ما و امنیت نیروهای ما در خارج از کشور صدمه خواهد دید.”

همزمان جنرال ریچارد دانات، فرمانده سابق ارتش بریتانیا هشدار داده که نباید دراین مورد خیلی زود قضاوت کرد.

او گفته: “نه باید پنهان کاری شود و نه این که صحبت از شکار ساحره شود.”

“اگر مدرک و شواهدی دال بر کار خلاف قانون وجود دارد، باید به آن رسیدگی شود اما خیلی خیلی دقیق به طوری که این هتک حرمت نیروهای ویژه ما نیانجامد.”

اتهام‌های مشابهی که درباره سربازان بریتانیایی اعزام شده به عراق طرح شده بود اکثرا بی‌اعتبار شناخته شد و پرونده تحقیقات از آن هم مختومه اعلام شد.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: