نیروهای روسی از تصرف کامل شهر باهموت اوکراین خبر می‌دهند

  • انتشار: ۳۰ ثور ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 139410

یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر که برای روسیه می‌جنگند روز شنبه ۲۰ مه از سقوط کامل شهر باهموت اوکراین خبر داد.

به نقل از رسانه های خارجی، رهبرگروه واگنر در ویدئویی که توسط سرویس مطبوعاتی وی در تلگرام پخش شد، اعلام کرد: «در ۲۰ مه ۲۰۲۳، امروز، ظهر، باهموت به طور کامل تسخیر شد.»

یوگنی پریگوژین امروز در حالی از سقوط کامل باهموت خبر می‌دهد که یک روز پیش، از عقب‌نشینی نظامیان روس در این شهر شکایت کرده و تصرف این شهر در دو روز آینده را بعید خوانده بود.

رئیس گروه شبه نظامیان واگنر با ادعای تصرف کامل باهموت در پیام خود گفت که شبه‌نظامیان تحت امرش کنترل این شهر را در ۲۵ مه، پنج روز دیگر، به ارتش روسیه واگذار خواهند کرد.

یوگنی پریگوژین در پیام ویدئویی خود گفت: «تا ۲۵ ماه مه، شهر را به طور کامل جستجو می‌کنیم، مواضع دفاعی ایجاد می‌کنیم و آن را به ارتش [روسیه] تحویل می‌دهیم. اما ما که کارمان را به انجام رسانده‌ایم به پایگاه‌های خود باز خواهیم گشت.»

شهر باهموت اوکراین که در دوران اتحاد جماهیر شوروی تحت عنوان «آرتیوموفسک» شناخته می‌شد و از تابستان گذشته کانون شدیدترین درگیری‌ها در شرق اوکراین بوده است، عملا ویران و به «چرخ‌گوشت» معروف شده است.

نبرد باهموت طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد زمینی اروپا از زمان جنگ جهانی دوم خوانده می‌شود. ارتش روسیه از روسیه از تابستان سال گذشته در تلاش برای تصرف این شهر بود.

اکنون و با سقوط کامل این شهر که جمعیت آن در آغاز جنگ ۷۰ هزار نفر بود، زمینه پیشروی روس‌ها بسوی دو شهر بزرگتر اوکراین، یعنی کراماتورسک و اسلوویانسک در منطقه دونتسک ممکن می‌شود.

ارتش روسیه در تصویری کلان‌تر از این شهر به عنوان پلی برای تصرف دیگر مناطق شرقی دونباس که دونتسک بخشی از آن است، استفاده خواهد کرد.

اوکراین، بدنبال پیام رئیس واگنر در امروز شنبه اعلام کرد که نظامیان این کشور همچنان کنترل «مناطق خاصی» را در شهر باهموت در کنترل خود دارند اما وضعیت جنگ در این شهر برای مدافعان اوکراینی «بحرانی» است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟