نگون‌بختی ما

  • انتشار: ۱۰ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 100145
افغانستان

طی ۲۰ سال گذشته جهان افغانستان را یاری کرد تا ما حکومت‌داری را یاد بگیریم، دموکراسی را تمرین کنیم، ‌به وحدت ملی در عین تکثر خرده‌فرهنگ‌ها اهتمام بورزیم و جزیره‌های پاره‌پاره‌ی قومی و مذهبی و محلی را در دایره‌ی کلان‌تر و فراگیرتری به‌نام ملت-دولت قرار دهیم اما دریغا دریغ که از پس این آزمون بزرگ برنیامدیم!

در دهکده‌ی جهان هر آن‌که فکر می‌کند به دل‌خواه خود و بریده از جهان می‌تواند بزید و امور فردی و اجتماعی‌اش را تمشیت نماید، یا از ماحول خود بی‌خبر است یا چنان گرفتار اوهام و خیال‌بافی است که گمان می‌برد می‌تواند به طرفه‌العینی دنیای خود و دیگران را عوض کند! در عصر مدرن تفکر خودبسندگی در هر مقیاسی رهزن است و آدمی را در برابر واقعیت‌ها خلع‌سلاح و تهی‌دست می‌سازد. خیال‌بافی تا در حوزه‌ی زندگی شخصی است، زیان‌هایش سرریز نمی‌کند ولی همین‌که بر جامعه و قدرت سایه اندازد، خلایق را نگون‌بخت و بیچاره خواهد کرد.

در نگون‌بختی افغانی جماعت همین بس که هرچه‌قدر مصیبت و مرگ بر سرشان فرو می‌ریزد، حس هم‌پذیری‌شان تحریک نمی‌شود. به اژدهای یخ‌زده‌ای می‌مانیم که معلوم نیست کدامین خورشید بیدارش کند ‌و در فرجام آن بیداری کی طعمه‌ی اول‌اش خواهد شد!

دیروز ۳۰ سرباز ارتش در غزنی پرپر شدند و بیش از ۵۰ نفر هم زخمی. هشتاد خانواده داغدار شدند و جگر صدها هم‌وطن در آتش غم و اندوهی غیر قابل وصف بریان، ولی دریغ از ما که اگر تسلیتی نمی‌نویسیم، لااقل با پست کردن عکس‌های‌مان و ردیف کردن عدد ۹ از سر خودشیفتگی بیمارگونه بر زخم‌های دل مادران و پدران شهدای خود نمک نپاشیم! ما مرگ جمعی خود را به جشن نشسته‌ایم؛ مرگی که باید بدان ببالیم، مبتذل‌اش کرده‌ایم. آن‌گاه که مرگ مرزبانان عزت و غیرت این خاک به‌ خودمان نمی‌آورد، در مردن خود شک نکنیم. جهانیان از شکم‌شان زدند تا ما صاحب راه و مکتب و درمان‌گاه شویم اما پول‌های آنان را از دست‌شان قاپیده و دزدیدیم! آنان از تجربه‌های ملت شدن‌شان گفتند تا ما به جای کین و نفرت، گفت‌وگو را بیاموزیم اما هم‌چنان در تار عنکبوت تعصبات خویش گرفتار ماندیم!

افغانستان ۶۰ درصد از خبرنگاران خود را از دست داده است

هادی رحیمی زاده

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟