نور: تصمیم نهایی در مورد بودن و یا نبودنم در بلخ را شورای رهبری جمعیت می گیرد

  • انتشار: ۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 35907

عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمیعت در دیدار با اعضای شورای رهبری این حزب گفته‌است که تصمیم نهایی این شورا در مورد ابقا و یا هم کنار رفتنش از مقام ولایت بلخ را خواهد پذیرفت.

بیش از ده تن اعضای شورای رهبری حزب جمعیت به ریاست صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان شب گذشته با عطا محمد نور والی پیشین بلخ در مزارشریف دیدار کردند.

داکتر افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ و از نزدیکان سیاسی عطا محمد نور به رادیو آزادی گفته است که محور بحث این دیدار تداوم مذاکرات جمعیت با ارگ ریاست جمهوری بود.

حدید با آن‌که از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد، اما گفت که آقای نور در این دیدار گفته‌است که تصمیم نهایی را شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی خواهد گرفت و وی با آن موافقت دارد.

داکتر افضل حدید می‌گوید، حزب جمعیت با ارگ ریاست جمهوری روی ۱۲ مورد از خواسته‎های عطا محمد نور مذاکرات را به پیش می‎برد که بالای اکثر موارد هر دو طرف موافقه کرده‎اند.

آقای حدید گفت ” پیشنهادات ۱۲ ماده‎ای وجود دارند که روی یک تعداد موارد آن موافقت صورت گرفته و روی سایر موارد آن گفت‎وگو با ارگ جریان دارد، والی بلخ چیزی برای خود نخواسته و گفته‎است که تصمیم شورای رهبری جمعیت تصمیم من است.”

در همین حال هارون چخانسوری معاون امور ارتباطات دفتر ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ موضوع کوچک اداری است.

وی تصریح کرد دولت افغانستان برای نهادینه کردن قانون اساسی و تغییر و تبدیل در ولایت‌های این کشور به نفع مردم، اصلاحاتی را انجام خواهد داد.

چخانسوری اظهار داشت: همانطور که مردم انتظار دارند و قانون اساسی افغانستان پیش بینی می‌کند این موضوع حل خواهد شد.

با آن‌که حزب جمعیت اسلامی از ادامه مذاکرات اش با ارگ ریاست جمهوری خبر می‌دهد، اما ریاست جمهوری افغانستان مشکلِ به میان آمده سیاسی میان دولت مرکزی و عطا محمد نور را یک مسئله کوچک سیاسی می داند.

عطا محمد نور والی پیشین بلخ با آن‌که استعفا اش از سوی رئیس جمهور غنی حدود یک و نیم ماه قبل منظور شده‌است، اما وی بر ابقا اش در این سمت تأکید می‌ورزد.

روز گذشته عطا محمد نور در دیدار با هوادارانش استعفایش را مشروط به استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرائی کشور دانست.