نماینده کنگره آمریکا خواستار تحقیق درباره بن سلمان شد

  • انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 91526

«رو خانا» نماینده دموکرات کنگره آمریکا در توییتی خواستار تحقیق در خصوص تلاش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای قتل مشاور سابقش شد.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، وی در توییتی نوشت: ولیعهد سعودی، جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی را بدون ترس از مجازات به قتل رساند.

او ادامه داد: ما به تحقیقات در مورد اتهامات مربوط به قتل مشابه وحشتناکی نیاز داریم.

این نماینده کنگره آمریکا در پایان نیز نوشته است: عربستان سعودی متحد ما نیست؛ این یک خطر برای دنیای دموکراتیک است.

«سعد الجبری» مشاور سابق «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی پیش‌تر گفته بود که محمدبن سلمان قصد ترور او را داشته است.

رییس پیشین دستگاه اطلاعاتی عربستان که اکنون در کانادا در تبعید بسر می‌برد، پنجشنبه گذشته با ارائه شکایتی به یک دادگاه آمریکایی گفت: محمدبن سلمان ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۸ میلادی تیمی را برای ترور وی اعزام کرد اما این طرح از سوی مقام‌های کانادایی خنثی شد.

الجبری برای مدت طولانی مشاور شاهزاده محمد نایف ولیعهد پیشین عربستان بود. بن سلمان در سال ۲۰۱۷ جایگزین بن نایف شد و اکنون حاکم واقعی عربستان و متحد نزدیک آمریکاست.

منابع آگاه امسال به رویترز گفتند: الجبری از اسنادی اطلاع دارد که حاوی اطلاعات حساسی بوده که ولیعهد سعودی نگران لطمه آن به خود است.

الجبری در یک شکایت ۱۰۷ صفحه‌ای که علیه ولیعهد سعودی و ۲۴ تن دیگر به دادگاه فدرال ایالت بریتیش کلمبیا ارایه داده، گفته است که ولیعهد سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تیمی را برای ترور وی به کانادا اعزام کرده بود.

در این شکایت، به اعزام تیم ترور از عربستان و از طریق اقیانوس اطلس برای قتل الجبری اشاره شده است.