نماینده ویژه امریکا: در ۲۰ سال گذشته ۲۵۰ حمله هدفمند علیه هزاره‌ها در افغانستان انجام شده است

  • انتشار: ۱ سرطان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 131349

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان پس از دیدار با فعالان هزاره گفته که در دو دهه گذشته حدود ۲۵۰ حمله هدفمند علیه هزاره‌ها در افغانستان صورت گرفته است.

خانم امیری روز سه‌شنبه (۳۱ جوزا) در تویترش نوشته که با شماری از فعالان هزاره در بریتانیا دیدار و گفتگو کرده است.

او افزوده که نمایندگان هزاره‌ها در لندن با ثبت حداقل ۲۵۰ حمله هدفمند علیه جامعه خود در دودهه گذشته، از جهان می‌خواهند که این خشونت را به‌رسمیت بشناسد و طالبان را برای جلوگیری از حملات آینده زیر فشار قرار دهد.

خانم امیری همچنین از دیدارهای خود با میشل باشله کمیشنر عالی حقوق بشر و ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در جینوا خبر داده است.

او گفته که در این دیدارها خواستار تمرکز و اقدام در جلسه شورای حقوق بشر در مورد وضعیت زنان و دختران، هزاره‌ها، هندوها، سیک‌ها و سایر غیرنظامیانِ در معرض خطر در افغانستان شده است.

رینا امیری می‌گوید که در لندن با حامیان فرقه‌ احمدی در افغانستان و همچنین مدافعان اقلیت‌های جنسی ملاقات کرده است.

او این گروه‌ها را فوق‌العاده آسیب‌پذیر خوانده و گفته است که برای حمایت از آنها، آژانس‌های بشردوستانه و پناهندگان اقدام کنند.

نماینده‌ ویژه امریکا در لندن با مقام‌های بریتانیایی از جمله فرستاده نخست وزیر این کشور برای افغانستان و پاکستان درباره اقدامات برای حمایت از زنان، دختران و جمعیت‌های در معرض خطر افغانستان صحبت کرده است.

طالبان با روسیه قرارداد واردات تیل، گاز و گندم امضا کردند

رینا امیری نوشته است: ما متحد می‌مانیم تا زمانی‌که طالبان به تعهدات خود در قبال مردم افغانستان عمل نکنند، هیچ‌گونه عادی‌سازی روابط با طالبان وجود نخواهد داشت.

او همچنین در لندن با چندین تن از رهبران زن افغان نیز ملاقات کرده تا نگرانی‌های آن‌ها را بشنود.

امیری نوشته است که رهبران زن روایت بهبود امنیت و دسترسی در افغانستان را به چالش می‌کشند؛ زیرا، زمانیکه بیشتر از نیمی از جمعیت در خانه‌های خود محبوس هستند، این ادعاها معنی ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟