نماینده‌گان پاکستان به طالبان: گذرگاه تورخم پس از دستور مقام‌های بلندپایه بازگشایی خواهد شد

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 152594

رسانه‌های پاکستانی از دیدار دو ساعته شماری از اعضای طالبان با مقام‌های نظامی پاکستان در مورد بازگشایی گذرگاه تورخم گزارش داده‌اند.

بربنیاد گزارش جیو نیوز، این دیدار روز یک‌شنبه، ۱۹ سنبله، در نقطه صفری گذرگاه تورخم، میان عصمت الله یعقوبی، رییس گمرک طالبان و عاصم کیانی، یکی از مقام‌های نظامی پاکستان انجام شده است.

در این نشست دو طرف توافق کردند که از طریق مذاکره و گفت‌وگو به حل اختلافات کمک کنند.

طالبان گفته‌اند که در حال ساخت یک پاسگاه امنیتی جدید و ترمیم پاسگاه‌های امنیتی قدیمی در خاک افغانستان هستند، اما این پاسگاه جدید علیه پاکستان استفاده نخواهد شد.

با این حال، طرف پاکستانی به طالبان گفته است که این گروه می‌توانند، پاسگاه‌های امنیتی قدیمی را بازسازی کنند، اما قوانین بین‌المللی اجازه ساخت پاسگاه‌های امنیتی جدید در محدوده ۱۰۰ متری مرزهای بین‌المللی را نمی‌دهد.

به گفته منابع، طالبان همچنان از مقام‌های پاکستان درخواست کردند تا مرز تورخم را بازگشایی کنند، زیرا میوه‌ها و سبزیجات تازه بارگیری‌ شده روی صدها موترباربری به‌دلیل هوای گرم شروع به «پوسیده‌گی» کرده‌اند.

اما طرف پاکستانی به طالبان گفته است که گذرگاه تورخم تنها پس از دستور مقام‌های بلند پایه پاکستان بازگشایی خواهد شد.

این در حالی است که روز چهارشنبه هفته‌ گذشته در پی درگیری میان طالبان و نظامیان پاکستانی گذرگاه تورخم بسته شد.

بربنیاد گزارش‌های نشر شده، در این درگیری چهار کودک، دو جنگ‌جوی طالبان و دو نظامی پاکستانی کشته و ۱۶ شهروند افغانستان و چهار شهروند پاکستان نیز زخمی شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *