کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل:

نقض حقوق بشر در پنجشیر نگران کننده است/ طالبان در جستجوی مقامات دولت سابق است

  • انتشار: ۲۳ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 120641

میچل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در چهل‌وهشتمین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد که تلفات غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در نتیجه جنگ در ولایت پنجشیر نگران‌کننده است.

میچل باچله اظهار داشت: افغانستان در مواجهه با بحران بشری و اقتصادی، وارد مرحله جدید و خطرناکی شده است. کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرده است که شهروندان این کشور و به‌ویژه زنان و دختران و اقلیت‌های قومی و مذهبی عمیقا نگران حقوق شان هستند.

وی نسبت به عملکرد نیروهای طالبان با نیروهای امنیتی و دفاعی و کارمندان دولت پیشین اظهار نگرانی کرده و گفته است که طالبان خلاف تعهدات‌شان دست به بازداشت این افراد و خانواده هایشان زده‌اند و تعدادی از بازداشت شدگان را هم کشته‌اند.

وی تاکید کرده است که طالبان حتی در شماری از شهرهای افغانستان از جمله کابل، قندهار، هرات، مزارشریف، گردیز، میمنه و سمنگان، خانه‌به‌خانه در جستجوی مقامات دولتی و افرادی که با دولت آمریکا کار کرده‌اند، می‌گردند.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرد که این سازمان به اطلاعاتی دست یافته که طالبان قصد حمله بر دفاتر برخی از نهادها و سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های جامعه‌ی مدنی را دارند.

وی از حذف ادارات مربوط به زنان توسط طالبان هم ابراز نگرانی کرده و گفته است که افراد این گروه با تصاحب دفاتر و تجهیزات ادارات و سازمان‌های مربوط به زنان، به پرونده‌های حساس هم دسترسی پیدا کرده اند.

به گفته باچله، طالبان اعضای زن گروه‌های مدنی را متهم به فحاشی و نشر افکار ضداسلامی کرده‌اند.

وی همچنین نسبت به خشونت فزاینده طالبان در برابر معترضان و روزنامه‌نگاران ابراز نگرانی کرده است. کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که طالبان در برابر معترضان و روزنامه‌نگاران در ولایت‌های کابل، هرات، غزنی، تخار، غور، نیمروز و بلخ خشونت کرده‌اند.

وی از کابینه طالبان نیز ابراز نارضایتی کرده و گفته است که در ترکیب آن که هیچ زنی شامل نیست و تعداد اندکی از غیرپشتون‌ها را شامل می‌شود. میچل باچله تاکید کرده است که مردم افغانستان خواهان دولتی هستند که در بخش‌های مختلف آن زنان و اقلیت‌های قومی دیگر حضور داشته باشند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.