نقش سوسک های رباتیک موسوم به’ Calmbots’ در کارهای خانه + عکس

  • انتشار: ۱۹ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 97627

پژوهشگران دانشگاه” تسوکوبا” موفق به ساخت سوسک های رباتیک موسوم به” Calmbots” شده اند که میتوانند کارهای متنوعی انجام دهند و به نقاطی بروند که از دست ربات های دیگر برنمی آید.

سرپوش علمی – به گزارش خبرگزاری اطلس پرس، شاید ایده داشتن سوسکهای رباتیک مثل نمونه های واقعی آن ها در خانه انتخاب ایده آلی نباشد. ولی چه کسی دست رد به پیشنهاد کمک برای انجام کارهای دست و پا گیر خانه می زند؟

حالا دانشمندان دانشگاه” تسوکوبا”( Tsukuba) از سوسک های ماداگاسکار برای الهام گرفتن و دیدن چگونگی رسیدن آنها به مکان هایی که ربات های عادی نمی توانند، استفاده نموده است. پژوهشگران این دانشگاه بعد از یک فرآیند بررسی و نظارت طولانی بر نحوه حرکت این حشرات، سوسک های رباتیک خود را با عملکردهای مختلف حرکتی توسعه دادند.

این سوسک های رباتیک شامل الکترودها، باطری و یک تراشه آنتن داخل ربات ها است. یک پیکسل نیز به پشت آنها بسته شده است تا به عنوان نمایشگر عمل کند.

این ربات ها می توانند کارهای متنوعی انجام دهند، از هل دادن و حرکت دادن اشیاء و جمع آوری زباله های کوچک در گوشه و کنارها گرفته تا نقاشی کردن و نوشتن چیزها روی کاغذ با یک مداد، از جمله کارهای متنوعی است که این سوسک های رباتیک می توانند انجام دهند.

پژوهشگران توضیح دادند:ما قطعات متصل به این سوسک ها را طراحی کردیم و آنها را قادر به ترسیم خط و انتقال اشیاء ساختیم.

این سوسک های رباتیک همچنین می توانند بعنوان یک رابط ورودی یا لمسی یا دستگاه صوتی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

ضمن اینکه آنها با کمک یک الگوریتم” دوستانه” برای کمک به ربات های هم نوع خود رمزگذاری شده اند تا به شکل گروهی کار انجام دهند یا در صورتی که هر یک از آن ها به دلیلی قادر به انجام وظیفه نبودند، دیگری آن کار را کامل کند. این ویژگی، همانطور که دانشمندان می گویند، الهام گرفته از روش کار گروهی مورچه ها است که بعضی از آنها کار نمی کنند، اما همیشه آماده کمک به دیگران هستند.

پژوهشگران توضیح دادند:ما با توسعه یک الگوریتم با الهام از مورچه ها، چندین سوسک رباتیک را به طور مؤثر هماهنگ کردیم. هنگامی که برخی از این سوسک ها خارج از کنترل ظاهر می شوند ، ما از سوسک های جایگزین برای ادامه کار آنها استفاده می کنیم.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟