نقش اسراییل در جلوگیری از بازگشت بایدن به برجام

  • انتشار: ۲۹ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین المللدیدگاه
  • شناسه مطلب: 104674

یافته ها نشانگر آغاز تلاش رژیم اسراییل برای جلوگیری از بازگشت دولت بایدن به برجام است. به نظر می رسد اسرائیل در حال بررسی چگونگی مقابله با عملی شدن وعده انتخاباتی بایدن در خصوص توافق هسته‌ای با ایران و ارزیابی این است که در این راستا مخالفت آشکار موثرتر خواهد بود یا اقدامات پشت پرده.

در واقع اسراییل نمی‌خواهد آمریکا بدون یک توافق جدید، تحریم‌ها علیه ایران را رها کند و دنبال این است که موضعی سخت‌تر در قبال «پروژه هسته‌ای، برنامه موشکی و نیروهای مقاومت منطقه‌ای» اتخاذ شود. از این رو، اسرائیل اعزام هیئتی از فرستاده‌های سیاسی را به زودی برای ملاقات با واشنگتن آغاز خواهد کرد.
مطابق دیدگاه ریالیستی،بازگشت آمریکا به برجام دو چالش دیپلماتیک دارد؛ نخست این که ایران نمی‌خواهد در این خصوص مذاکره مجدد داشته باشد و خواهان ۷ میلیارد دالر غرامت نیز برای از دست دادن درآمدهای نفتی در نتیجه تحریم‌های آمریکاست.

بر بنیاد همین رهیافت، با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران و اظهارات ظریف مبنی بر تلاش نتانیاهو برای کشاندن آمریکا به جنگ، به منظور جلوگیری از احیای برجام چالش دوم را پتانسیل اسرائیل برای معکوس کردن تلاش‌های دیپلماتیک از طریق عملیات پنهانی علیه ایران می توان بیان کرد.

مطابق این تحلیل، تغییر سریع در سیاست آمریکا در قبال ایران در دولت جدید آمریکا می تواند شامل آزادکردن دسترسی ایران به کمک‌های بشردوستانه و بهبود مکانیزم تجاری ایران با اروپا باشد.

دکتر عبداللطیف نظری