نصب مجسمه صدام در یک کشور عربی

  • انتشار: ۲۵ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 19682

دولت اردن، با نصبِ مجسمۀ “صدام دیکتاتور و رئیس جمهور سابق عراق در خاک خود موافقت کرد.

شماری از عراقی تبارهای ساکن اردن به سرکردگی “رغد” دختر صدام تصمیم گرفتند برای ساخت و نصب مجسمۀ دیکتاتور سابق عراق، مبلغ 25 میلیون دالر، کمک کنند.

قرار است با این مبلغ، زمینی در دروازۀ امان پایتخت اردن خریداری شود و مجسمۀ برنزی 25 متری صدام، در آن نصب شود.

به نوشتۀ وبگاه “شاشه نیوز” “ماسیلی رنو” مجسمه ساز ایتالیایی، به همراه 40 کارگر، مأمور شده اند که این مجسمه را بسازند. مجسمۀ صدام، پایه ای آهنی خواهد داشت و در اطراف مجسمه پارکی ایجاد خواهد شد که در اطراف آن، گفته های دیکتاتورِ عراق حک خواهد شد.

دیکتاتور عراق، که علاوه بر کشتار مردم شعبانیه و فاجعۀ انفال، حمله به ایران و کویت را در کارنامۀ  خود داشت، به جرم ارتکاب جنایت های جنگی، اعدام شد.

مجسمۀ صدام در اردن، به صورت ایستاده با سلاح کمری و با لباس نظامی خواهد بود و کار ساخت آن از ماه می آغاز خواهد شد و یک سال و نیم به طول خواهد انجامید.

پارکِ این مجسمه به مساحت 6 هزار متر، درها و نرده های آهنین خواهد داشت و چوکی هایی برای استراحت و همچنین نیروهای حفاظتی و پرسونل خدمات خواهد داشت.

دولت اردن با ساخت مجسمۀ صدام در خاک خود موافقت کرد و با توجه به این که این مجسمه، حاوی 18 تن برنز و آهن آبدیده خواهد بود، نگهبانی از این مجسمه را به عهده نیروهای پولیس اردن سپرد.

دولت اردن، هنوز دربارۀ این موضوع، بیانیۀ رسمی صادر نکرده است و دولت عراق نیز هنوز در قبال ساخت این مجسمه واکنشی نشان نداده است.