نشست دولت و طالبان با صدور بیانیه مشترک پایان یافت/ توافق بر ادامه گفتگوها و تسریع مذاکرات صلح

  • انتشار: ۲۸ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 116981

نشست دو روزه نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر، با صدور اعلامیه‌ای پایان یافت.

در بیانیه پایانی این نشست آمده است: رهبران عالیرتبه‌ افغانستان از تاریخ ۱۷ الی ۱۸ جولای ۲۰۲۱ به میزبانی دولت قطر در دوحه (قطر) گفتگو نمودند. آن‌ها بر لزوم تسریع مذاکرات توافق نمودند تا در اسرع وقت یک راه حل عادلانه و پایدار برای منازعه‌ افغانستان به دست آید.

در اعلامیه مشترک طالبان و دولت افغانستان آمده است که آن‌ها نیاز به یک توافق را که پاسخگوی منافع و خواسته‌های همه زنان و مردان افغانستان در روشنای اصول اسلامی باشد درک می‌کنند.

این بیانیه افزوده که آن‌ها متعهد هستند تا رسیدن به چنین توافقی به سطح عالی‌رتبه در مذاکرات دخیل باشند و به منظور رسیدن به این هدف در آینده به چنین نشست‌ها ادامه می‌دهند. در عین حال بزرگان دو طرف برای تسریع پروسه مذاکرات به تیم‌های مذاکراتی خویش هدایت دادند.

بر اساس این اعلامیه، تمام طرف‌ها اطمینان می‌دهند که در سرتاسر افغانستان از زیربناهای ملکی محافظت صورت می‌گیرد، از تلفات ملکی جلوگیری می‌نمایند و در مورد کمک‌های بشری همکاری می‌نمایند. با توجه به گسترش چشمگیر ویروس همه گیر کوید ۱۹ در سراسر افغانستان، تمام اقدامات مناسب را برای امنیت پرسونل واکسیناسیون انجام خواهند داد و از حمل و نقل آکسیجن و سایر مواد ضروری به شکل شفاف برای تداوی مردم مصاب به کوید ۱۹ بدون کدام مانع اطمینان حاصل خواهند نمود.

اولین نخست وزیر زن در ایتالیا در آستانه انتخاب

این نشست در حالی با صدور یک اعلامیه تشریفاتی پایان یافت که انتظار می رفت دو طرف حداقل روی یک آتش‌بس موقت در روزهای عیدهای قربان توافق کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟