نخستین واکنش سفارت آمریکا به زمزمه های تقلب در انتخابات

  • انتشار: ۱۶ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 69890
بازدید سفارت آمریکا از کمیسیون انتخابات

سفارت امریکا در کابل اعلام کرده است که هیچ جایی برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جمهور؛ سفارت امریکا در کابل در صفحه تویتر خود نوشته که کارمندان این سفارت به تازگی از کمیسیون انتخابات و روند کار کمیسیون دیدار کرده‌اند.

سفارت امریکا در کابل در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که کارمندان این نهاد به مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات افغانستان دسترسی پیدا کرده و از سختکوشی کارمندان انتخابات افغانستان تقدیر می‌کند.

این سفارت افزوده که رای دهندگان افغان مطمئن باشند که “فقط رای‌های قانونی، با شفافیت و بی‌طرفی شمرده می‌شود.”

در همین حال کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرده که اعضای رهبری کمیسیون مستقل انتخابات، با خانم کرین دیکر معاون سفارت ایالات متحده امریکا در کابل پیرامون چگونگی برگزاری انتخابات و جمع‌بندی نتایج در مقر این کمیسیون دیدار کرده‌اند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات در این دیدار گفته:” هر دو کمیسیون به شکل بی‌طرفانه و شفاف کارهای خود را به پیش ‌می‌برد و تحت فشار هیچ کس قرار ندارد.”

در همین حال خانم دیکر از برگزاری موفقانه این روند اظهار خرسندی نموده افزوده که ایالات متحده امریکا حمایت از مردم افغانستان و این پروسه را مسوولیت خود می‌داند و در 20 سال گذشته برای نهادینه سازی دموکراسی در این کشور سرمایه گذاری کرده است و حاضر است که 20 سال دیگر نیز در این زمینه با افغانستان کار کند.

این در حالی است که شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری؛ از تقلبات گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و مداخله ارگ و سفارتخانه‌های خارجی در امور کمیسیون‌های انتخاباتی به شدت انتقاد کرده‌اند.

از سویی دیگر رییس کمیسیون انتخابات در دیدار با معاون سفارت امریکا در کابل در حالی بر این مطلب تاکید کرده که کمیسیون زیر فشار کسی قرار ندارد که در مصاحبه دیگر گفته که کمیسیون زیر فشار نامزدان انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.

رییس کمیسیون انتخابات گفته که شماری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر کمیسیون فشار وارد می‌کنند که نتایج انتخابات زود اعلام شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *