نبیل: برخی گروه ها من و شماری از سیاسون را تهدید به مرگ کرده اند

  • انتشار: ۴ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 93374

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی امروز با رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، محمدعمر زاخیلوال، وزیر پیشین مالیه و کریم امین، عضو ارشد حزب اسلامی و شماری از چهره‌های سیاسی کشور دیدار و گفتگو کرد.

سیاسیون کشور در این دیدار ضمن حمایت از پروسه صلح، نگرانی‌های امنیتی خود را با رئیس شورای عالی مصالحه ملی در میان گذاشتند.

کاخ سپیدار در اعلامیه‌ای نوشت: رحمت‌الله نبیل در این دیدار گفته است که وی و شماری از مقام‌های پیشین و سیاسیون افغانستان از سوی حلقاتی تهدید به مرگ شده اند.

در این اعلامیه از قول رحمت‌الله نبیل آمده است: «اخیرا به فهرستی دست یافته ایم که نشان می‌دهد، من و شماری از مقام‌های پیشین و سیاست‌گران کشور از سوی حلقاتی تهدید به مرگ شده‌اند.»

نبیل به عبدالله گفته است که این تهدید‌ها به دلیل بیان دیدگاه‌های واضح او در قبال مسائل جاری در کشور صورت گرفته است و اینگونه می‌خواهند صدای ما را خاموش سازند.

مقامات پیشین حکومتی و سیاسیون این تهدید را تهدید علیه آزادی بیان خوانده و خواستار رسیدگی جدی به این موضوع شدند.

اخیرا یک فهرست منسوب به طالبان از سوی رحمت‌الله نبیل و عمر زاخیل‌وال منتشر شده است که نشان می‌دهد که این دو مقام پیشین و چند تن دیگر در فهرست ترور این گروه قرار دارد. نسبت این فهرست به گروه طالبان تایید نشده است.

در مقابل عبدالله عبدالله تاکید کرده است که چنین تهدید‌هایی نگران کننده است و آزادی بیان در نظام سیاسی افغانستان یک اصل است.

به گفته وی، هیچ فرد یا گروهی حق ندارد شهروندان را به هر دلیلی به ویژه به خاطر بیان دیدگاه هایشان تهدید کند.

عبدالله عبدالله وعده داده است که در این زمینه با رئیس جمهور و مسئولان نهاد‌های امنیتی صحبت می‌کند تا اقدامات لازم را برای حفظ جان آن‌ها روی دست بگیرند.