نایب اول مجلس به دلیل یکه تازی رئیس جمهور جلسه پارلمان را ترک کرد

  • انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 24670

همایون همایون، نایب مجلس نمایندگان که ریاست نشست امروز را به عهده داشت در اعتراض به «سوق افغانستان از دموکراسی به دیکتاتوری از سوی رییس جمهور و یکه‌تازی‌های او، بی‌احترامی به مجلس، تیراندازی به معترضان و حمله در مراسم تشییع جنازۀ سالم ایزدیار، عدم توجه حکومت به مصوبه‌ها و عدم معرفی نامزدوزیران» مجلس را بدون جمع‌بندی ترک کرد.

همایون همایون که ریاست نشست عمومی را نیز بر عهده داشت گفت که وضعیت امنیتی در شهر کابل وخیم شده و حکومت به گفته وی در تأمین امنیت کوتاه آمده‌است.

وی می‌گوید، بر علاوه آن حکومت نیز به خواست‌های معترضین پاسخ مثبت نداد و پس از این نمی‌تواند خاموش بماند.

وی افزود: من به دلیل تمام شهدای که در این هفته شهید شدند چه روز چهارشنبه و چه کسانی‌که در تظاهرات شهید شدند و یا هم کسانی‌که در انفجار مراسم تدفین سالم ایزدیار کشته شدند اکنون جلسه را ترک می‌کنم قطعاً جواب نمی‌دهم.”

این در حالیست که تقریباً ۲۰ روز قبل در انفجار خونین در چهار راهی زنبق شهر کابل حدود ۱۵۰ تن کشته و حدود ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

دو روز بعد از آن شماری از باشنده‌های کابل بخاطر عدالت خواهی به خانواد‌ه‌های کشته و زخمی شده‌ها و ناتوانی حکومت در راستای تأمین امنیت مظاهره کردند.

خواست عمدۀ این جنبش اصلاحات در نهادهای امنیتی و برکناری مقام‌های نهادهای کلیدی حکومت است. معترضان برای وادارکردن حکومت به پاسخگویی در برابر مردم خیمه‌های تحصن برپا کردند و فریاد برکناری مقام‌های امنیتی به ویژه حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی را سر دادند.

اما خیمۀ این معترضان دوشنبه‌شب از سوی نیروهای امنیتی برچیده شد. درگیری نظامیان با معترضان از ساعت 11 شب تا حوالی صبح ادامه داشت و در نتیجه 2 معترض کشته شدند و 27 تن زخمی.

اعضای مجلس در نشست امروز تأکید کردند که باید عاملان شلیک و کشتار معترضان هرچه زودتر شناسایی شده و مورد بازپرسی قرار گیرند.