نامه نظامیان پیشین افغانستانی در پاکستان: وضعیت ما بسیار تکان‌دهنده است

  • انتشار: ۲۸ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 153548

شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان مقیم پاکستان، در نامه‌ای وضعیت‌شان در آن کشور را بسیار نگران‌کننده و تکان‌دهنده عنوان کرده‌اند.

این نظامیان روز سه‌شنبه، ۲۸ سنبله، در این نامه گفته‌اند که به‌خاطر زنده ماندن در روزگار بد و در حالت دشوار، شب و روز خود را سپری می‌کنند.

به گفته آنان، علاوه بر مشکلات خانه‌های‌شان، کودکان‌شان نیز به مکاتب رفته نمی‌توانند.

در این نامه آمده است: «باید خاطرنشان بسازیم ک سرنوشت نظامیانی که به این حالت رسیده و دارند در بدبختی زنده‌گی شبانه‌روزی خویش را سپری می‌کنند، جامعه جهانی، ناتو و امریکا در قبال آن‌ها تعهد کمک و همکاری را به مردم افغانستان و به‌خصوص نظامی نموده بودند؛ ولی به تعهدات‌شان عمل نکردند و تا زمانی که منافع‌شان ایجاب می‌نمود مردم افغانستان و نظامیان را دوست و همکار خطاب می‌کردند.»

به گفته آنان، روزانه شاهد قتل‌های نظامیان پیشین از سوی طالبان هستند.

گفتنی است که طالبان از زمان تسلط‌شان به این‌سو، صدها نظامی حکومت پیشین را در بخش‌های مختلف کشور بازداشت‌ و زندانی کرده و در مواردی به قتل رسانده‌اند.

در آخرین مورد، طالبان ۲۰ سنبله سال روان یک عضو نیروهای ویژه حکومت پیشین را در در منطقه پل متک از مربوطات مرکز پروان به قتل رساندند.

چندی پیش نیز هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) ، با نشر گزارشی اعلام کرد که این سازمان دست‌کم ۲۱۸ مورد قتل‌های فراقضایی مقام‌ها و اعضای نیروهای پیشین امنیتی و دفاعی توسط طالبان را ثبت کرده است.

پس از آن، دیدبان حقوق بشر، گزارش یوناما در مورد قتل‌های فراقضایی، بازداشت خودسرانه، شکنجه و ناپدید‌شدن اجباری مقام‌ها و نظامیان حکومت پیشین را تایید کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *