نامه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حمله به نطنز

  • انتشار: ۲۴ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110392

به نقل از مهر، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین، درباره برنامه ایران برای واکنش به خرابکاری در مرکز غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز گفت: مسؤولیت این خرابکاری برعهده اسرائیل و حامیان آن است.

وی با تاکید بر این که غنی سازی در نطنز متوقف نشده است، افزود: تجربه نشان داده که ایران اسلامی پس از این اقدامات مذبوحانه، قوی‌تر از قبل ظاهر شده است. فرایند جایگزینی ماشین‌های آسیب دیده بلافاصله آغاز و ماشین‌های جدید نیز در این مجموعه نصب خواهند شد. علاوه بر این، در واکنش به این اقدام خرابکاری، چند اقدام فنی مهم دیگر نیز برنامه ریزی شده که این هفته به اطلاع آژانس خواهند رسید.

سفیر و نماینده دائم ایران همچنین از ارسال نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص خبر داد و گفت: از وی خواسته شده تا ضمن اتخاذ موضعی شفاف در این زمینه، این اقدام تروریستی را محکوم کند.

در همین حال، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، با بیان اینکه این حادثه در مجتمع غنی‌سازی شهید «احمدی روشن»، خللی در غنی‌سازی ایجاد نکرده گفت: برق اضطراری مجتمع وصل شده و بقیه امور هم پیش خواهد رفت. تا چند روز آینده، به‌سرعت سانتریفیوژهای آسیب‌دیده با سانتریفیوژهای با توان بیشتر جایگزین خواهند شد. در کوتاه‌ترین زمان، سایت نطنز با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به کار خود ادامه می‌دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آن‌ها در گزارش‌های خود گفته‌اند که فعالیت‌های هسته‌ای ما را در نطنز ۹ ماه عقب انداخته‌اند، اما تاکید می‌کنم بخش قابل توجهی از خرابکاری‌های دشمن جبران خواهد شد و این کاروان از حرکت بازنخواهد ایستاد.