ناروی 90 درصد پناهجویان افغانی را دیپورت میکند

  • انتشار: ۲۵ عقرب ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 11499

معین وزارت های خارجه و عدلیه ناروی برای حل معضل پناهجویان افغان در این کشور به کابل آمده اند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جمهور، مقامات ناروی میگویند کشورشان درخواست پناهجویی ۹۰ درصد افغانان را نمی پذیرد و بربنیاد توافق اسلو و کابل، این پناهجویان دوباره به افغانستان فرستاده می شوند.

این مقامات ناروی می‌گویند: پناهجویانی که از مرز روسیه و ناروی و راه‌های دیگر به این کشور می‌روند؛ درخواست پناهجویی آنان پذیرفته نمی‌شود و ناروی آنان را دوباره به کشورهایشان خواهد فرستاد.

یوران کالمایر معین وزارت عدلیه ناروی اظهارداشت: «آن افغان‌هایی که به ناروی می‌آیند و به بهانه ناامن بودن کشورشان درخواست پناهنده‌گی میدهند به احتمال زیاد درخواست بسیاری از آنان رد خواهد شد؛۹۰ درصد افغانهایی که به ناروی درخواست پناهندگی دادهاند، درخواست شان از سوی ناروی رد خواهد شد.»

معین وزارت خارجه ناروی می‌گوید که با رهبران حکومت وحدت ملی و وزرای خارجه و مهاجران افغانستان درباره اخراج پناهجویان افغان رایزنی کرده‌ اند.

تورا هاترام، معین وزارت خارجه ناروی گفت: «ما بگونه‌ی مشخص از شمار زیاد کودکانی که بدون خانواده‌هایشان پناهجو می‌شوند؛ نگران هستیم. آنان سفر پرخطری را در پیش می‌گیرند و بسیاری از آنان پیش از رسیدن به کشورها غربی سوءاستفاده می‌شوند. بسیاری از پناهجویانی که به اروپا می‌آیند شرایط پذیرفته شدن را تکمیل نمی‌کنند و دوباره اخراج خواهند شد».

اما وزیران امورخارجه و مهاجرین افغانستان به تازه‌گی در دیدار با سفیران آلمان، ایتالیا، بریتانیا، سویدن، فرانسه، هالند، فنلند، ناروی و دانمارک و نیز هیاتی از ناروی، خواهان بازنگری تصمیم این کشورها برای بازگشت پناهجویان افغانستان شده‌اند.

احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید: «صحبت شد که کشورها باید در برابر پناهجویان افغان نرمش داشته باشند.»

اسلام الدین جرات سخنگوی وزارت مهاجران و عودت کننده گان گفت: «در این نشست گفتگو شد تا با پناهجویان افغان سخاوتمندانه برخورد شود و نیز با پناهجویانی که پذیرفته نمی‌شوند و اخراج می‌شوند کمک صورت بگیرد.»

ناروی فرار شمار زیادی از جوانان آموزش یافته را از افغانستان یک چالش جدی در برابر حکومت وحدت ملی می‌داند؛ این کشور پیش از این برای ادامه زندگی پناهجویان به آنان پول می‌داد؛ اما به تاز‌گی پارلمان ناروی فیصله کرده است که برای پناهجویان تا زمان روشن شدن درخواست پناهجویی آنان غذا داده شود و نیز سرنوشت درخواست پناهندگی آنان روشن گردد.