مینک چیست؟ راه های تشخیص محصولات اصل پوست مینک از تقلبی

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 84223

مینک از خانواده راسوها در دو گونه آمریکایی و اروپایی است که دارای پوستی تیره و بدنی لاغر است و قابلیت زندگی کردن هم در خشکی و هم درآب را دارند.

یکی از گونه های مینک که منقرض شده است مینک دریایی است که با نوع آمریکایی خویشاوند است اما بسیار بزرگتر از آن است. از لحاظ زیستی هر دوی آنها در دسته راسوها طبقه بندی می شوند.

خز این موجودات بسیار ارزشمند است و برای تهیه انواع لباس های گرم از آن استفاده می شود. اکثرا مینک ها را برای استفاده از خزهای شان پرورش می دهند.

در یکی از مزارع واقع در نوا اسکوشیای کشور کانادا در هر سال چیزی حدود دو میلیون از این جانوران به منظور فروش خزهای شان پرورش داده می شوند.

نوع در حال انقراض این حیوان، گونه اروپایی آن است و بنا بر برخی منابع، رقابت غذایی با نوع آمریکایی بعد از ورود به محل زندگی مینک های اروپایی باعث این کاهش جمعیت شده است.

مینک
مینک

محصولات پوستی مینک

مینک ها از گذشته های دور بخاطر پوست نرم شان مورد توجه قرار داشته اند و در محصولات پوستی و تجارت خز از آنها استفاده می شده است.

از پوست مینک برای تولید محصولات زیادی استفاده می شود. از این خز نرم و زیبا برای درست کردن انواع شالگردن، کلاه، پالتو، کت، کاپشن، رو دوشی های زنانه و شنل استفاده می شود.

قیمت محصولاتی که از پوست مینک تهیه می شوند با آنچه که از پوست های دیگر حیوانات و یا پوست های مصنوعی در بازار موجود است بسیار  متفاوت است.

همان طور که گفته شد پوست های اصل قیمتی چندین برابر پوست های مصنوعی دارند.

مشخصات محصولات پوستی مینک

پوست ها و خز های اصل کاملا دباغی شده هستند و کیفیت بالایی دارند و شما نمی توانید از آنها بوی بد و نا مطبوعی را استشمام کنید.

این پوست ها فوق العاده نرم هستند و به دلیل این که کیفیت دباغی آنها بالاست هیچ گونه ریزشی هم در آنها مشاهده نمی کنید. گاهی محصولات پوستی می تواند از دو نژاد مختلف ادغام شود که این گونه کیفیت کار و به همان نسبت هم قیمت آن بالا می رود.

محصولاتی که از پوست های اصل به دست آمده اند فاقد کمترین الیاف و یا پارچه هستند و به طور خالص از خز و یا پوست حیوان مورد نظر تهیه شده اند.

این لباس ها معمولا بسیار گرم هستند و در مناطق سردسیر استفاده از یک پالتوی پوست مینک می تواند بهترین انتخاب برای پوشش شما باشد.

تفاوت پوست اصل از فیک

شاید شما هم مانند خیلی های دیگر قادر به تشخیص پوست واقعی از غیر واقعی نباشید ما در ادامه به شما کمک می کنیم تا بتوانید برای خرید لباس با پوست طبیعی اقدام کنید.

در ابتدا به مارک لباسی که می خرید توجه کنید، در کنار هر کدام از پالتوهایی که شما قصد خریدش را دارید لیبل هایی تعبیه شده است که اگر کار پوستی را که انتخاب کرده اید طبیعی باشد تمام مشخصات آن با جزئیات بر روی لیبل نوشته شده است.

قیمت پوست اصل، حالا مربوط به هر حیوانی که باشد، چه مینک باشد و یا هر جانور دیگری، قیمت بسیار بالاتری نسبت به پوست های تقلبی دارد.

یکی دیگر از روش هایی که می تواند به شما در تشخیص پوست اصل از تقلبی کمک بکند تست فندک است. البته شما نمی توانید این تست را روی لباس انجام دهید، چون ممکن است به آن صدمه بزنید.

اگر خواستید پوست های تکه ای از مینک، ببر و یا هر حیوان دیگری را تهیه کنید می توانید از تست فندک استفاده کنید؛ به این صورت که اگر پوست مورد نظر شما واقعی باشد بعد از سوختن بوی کزخوردگی و موی سوخته از آن بلند می شود.

اما پوست مصنوعی زمانی که در مقابل تست فندک قرار می گیرد از آن بوی پلاستیک به مشام می رسد. به همین راحتی می توانید پوست مصنوعی از واقعی را تشخیص دهید.

یک راه دیگر هم برای تست کردن انواع پوست وجود دارد. یک عدد سوزن ته گرد را روی خز مورد نظر
بلغزانید. اگر به راحتی حرکت کرد و از روی آن سر خورد، یعنی خز شما مصنوعی است اما اگر احساس کردید سوزن یک جاهایی گیر دارد، این یعنی پوست شما مرغوب و طبیعی است.

معرفی راسوها

همان طور که گفته شد مینک ها دسته ای از راسوها هستند. راسوها از قدیمی ترین شکار گران و پستانداران جهان می باشند که در همه جای دنیا یافت می شوند.

این موجودات در اندازه های مختلف وجود دارند، کوچکترین آنها وزنی کمتر از نیم کیلو گرم دارند و بزرگترین شان تا ۳۰ کیلوگرم هم می رسند.

برخی از گونه های این حیوانات دارای پنجه های قوی مانن گورکن ها هستند که می توانند در مدت بسیار کوتاهی برای شکار جوندگان زمین را بکنند.

راسوها از خانواده موستیلد هستند که درا نتهای بدن شان غده ای وجود دارد که در زمان های خاصی از خود بوی بسیار نامطبوعی تولید می کنند.

راسوها از این خاصیت خود استفاده های مختلفی می کنند، آنها به وسیله این بو می توانند غذاهایی را که قبلا پنهان کرده اند و آغشته به این بود هستند را پیدا کنند. آنها غذای خود را به دلیل این که توسط دیگر جانوران غارت نشود به بوی زننده خودشان آغشته می کنند!

این بوی راسوها خاصیت دیگری نیز دارد و آن این که به وسیله بوی نامطبوعی که از خود تولید می کنند جنس مخالف و جفت شان را به سمت خود می کشانند.

آنها قلمروی خود را به وسیله این بود مشخص می کنند تا بدین وسیله به دیگر جانواران هشدار دهند تا به حریم آنها تجاوز نکنند. در حقیقت از این بو برای دفاع از خود در مقابل دشمن استفاده می کنند.

جفت گیری راسوها در تابستان انجام می شود اما بچه های شان به دلیل تاخیر در باروری در بهار سال بعد به دنیا می آید. رنگ بدن راسوها در فصول مختلف سال دچار تغییر می شود.

راسوها گونه های متعددی دارند که در سایزها و اندازه های مختلف و خصوصات متفاوت در جای جایِ جهان دیده می شوند و مینک ها تنها یکی از انواع گونه های این جانوران هستند که در این مقاله درباره آنها صبحت کردیم.