میزبانی گرم ازبکستان از هیات طالبان واکنش افغانستان را برانگیخت

  • انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 68150

«صبفت احمدی» سخنگوی وزارت خارجه کشور در واکنش به پذیرایی نمایندگان طالبان در ازبکستان گفت: کشورهای همسایه به رهبری و مالکیت مردم و دولت افغانستان بر روند صلح، حرمت بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه امروز بیان داشت: افغانستان همیشه از همکاری های جهانی و منطقه‌ای به ویژه کشورهای همسایه به روند صلح در افغانستان استقبال نموده است.

وی افزود جمهوری ازبکستان نیز به عنوان کشور برادر و همسایه آمادگی اش را در روند صلح افغانستان اعلام کرده بود، اما، شیوه‌ی پذیرایی رسمی از نمایندگان گروه طالبان و چگونگی گفت‌گوها، نشان دهنده‌ی زمینه سازی گفت‌گوهای صلح میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری ازبکستان نیست.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ما از همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه می خواهیم، به رهبری و مالکیت مردم، و دولت جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان نماینده مشروع این مردم بر روند صلح، حرمت بگذارند.

این در حالی است که نمایندگان طالبان به ریاست ملا برادر آخوندزاده، رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر وارد تاشکند شده و در میدان هوایی بین‌المللی تاشکند، مورد استقبال عصمت‌الله ایرگش اوف، نماینده خاص رئیس‌جمهور ازبکستان در امور افغانستان و سایر مقامات ازبک قرار گرفته است.