مکرون: مدارس فرانسه سکولار هستند/ مدرسه باید یک مکان بی طرف باشد

  • انتشار: ۱۴ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151926

با اجرایی شدن ممنوعیت عبایه برای دختران و خمیس برای پسران مسلمان در مدارس فرانسه، رییس جمهور این کشور در مورد شکل لباس دانش آموزان هم نظر داد.

به نقل از فرانس۲۴؛ مکرون در مصاحبه با یک رسانه آنلاین گفت: من طرفدار تجربه و آزمایش لباس‌ها برای دریافت نظارت عمومی هستم.

رییس جمهور فرانسه گفت: یکی دیگر از گزینه های آزمایشی می تواند این باشد که بچه ها لباس های مشابه بپوشند، مانند یک شلوار جین، یک تی شرت و یک ژاکت. ما مطمئناً می‌توانیم چیزهایی داشته باشیم که برای نوجوانان قابل قبول‌تر باشد (تا یونیفرم). ممکن است از نظر انضباطی کمی سختگیرانه تر به نظر برسد.

مکرون مجدداً تأکید کرد که مقامات در اجرای قانون جدید در مورد لباس های بلند (عبایه) در مدارس دولتی که به عنوان چالشی برای ارزش های سکولاریستی فرانسه تلقی می شود، «محکم» خواهند بود.

مدارس فرانسه یونیفرم یا لباس متحدالشکل ندارند هرچند برخی مدارس یونیفرم خاص خود را دارند.

مکرون افزود: مدرسه سکولار است و این بدان معناست که جایی برای علائم مذهبی وجود ندارد. اما من فکر می کنم این بسیار مهم است، زیرا مدرسه باید یک مکان بی طرف باقی بماند.

این قانون جدید انتقادهایی را در سراسر کشور برانگیخته است و برخی استدلال می‌کنند که لباس‌های گشاد و پوشاننده بدن به منزله نمایش خودنمایی دین نیستند و نباید از کلاس‌های درس منع شوند. این قانون شامل دانشجویان دانشگاه نمی شود.

چارچوب این ممنوعیت قانونی مصوب ۲۰۰۴ با هدف حفظ سکولاریسم در مدارس دولتی فرانسه است. این قانون روسری مسلمانان، صلیب های بزرگ مسیحی، کیپاهای یهودی و عمامه های بزرگ سیک ها را ممنوع می کند.

برخی از مسلمانان معتقدند که قوانین جدید ضداسلامی هستند و به آنها برچسب می‎‌زنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *