مکاتب فتح الله گولن در پاکستان مسدود شد

  • انتشار: ۱۹ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31731

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد: مکاتب فتح الله گولن در پاکستان، در چهارچوب توافق میان دو کشور تعطیل شد.

به گزارش ینی شفق، بوزداغ در مصاحبه با نمایندگان رسانه های پاکستان گفت: مکاتب فتح الله گولن در پاکستان، در چهارچوب توافق میان دو کشور تعطیل شده و این این تحولی بسیار مهم است.

وی افزود: ترکیه صحنه اقدام به کودتایی در روز 15 جولای 2016 از سوی گروه گولن بود که در آن ایام دولت پاکستان در کنار حکومت، مجلس و رئیس جمهوری ترکیه قرار گرفت و به همین دلیل از دولت، ملت و رهبران پاکستان تشکر می کنیم.

فتح الله گولن روحانی ترک تبار ساکن آمریکا بیش از یکهزار مکتب در 130 کشور دایر کرده و در آن اسلام با قرائت گولن ترویج می شود.

ترکیه مدعی است که گروه گولن در 170 کشور دنیا فعالیت دارد و بر این اساس، در دیدار مقامات آنکارا با سران کشورهای دیگر، توقف فعالیت گروه گولن جزو خواسته های آنها از کشورهای مختلف بوده است.

این در حالیست که پیش از این نیز دولت ترکیه از حکومت وحدت ملی افغانستان و وزارت معارف خواسته تا مکاتب افغان – ترک که وابسته به فتح الله گولن است را مسدود کند و یا تحت نظر وزارت معارف ترکیه به فعالیتش ادامه دهد.

دانش آموزان و اساتید این مکاتب در سراسر افغانستان بارها با برپایی نشست های اعتراضی خواست دولت ترکیه را در این مورد رد کرده است و از دولت افغانستان خواسته است تا مانع این کار شود.