مونته سوری

  • انتشار: ۲۲ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 91747

یکی از دغدغه های اصلی والدین پس از تولد فرزندان، آموزش و پرورش آنها به بهترین شکل ممکن و با استفاده از روش های آموزشی استاندارد و بروز می باشد.

به همین دلیل است که اکثر والدین تمایل دارند محیط خانه و محیط آموزشی کودک مکمل یکدیگر بوده و همه در راستای آموزشی بی عیب و نقص به تربیت و شکل گیری شخصیت فرزندشان گام بردارند.

یکی از روش های آموزشی کاربردی و بسیار موثر در زمینه پرورش کودکان روش «مونته سوری» می باشد.

در روش مونته سوری نیازهای کودک طوری توسط محیط و حضور راهنمای بزرگسال مورد توجه قرار می گرید که کودک به طور طبیعی از نیازهای خودش و دیگران آگاه شده و سپس خودش آن نیازها را با روش های خلاقانه پاسخ می دهد.

به همین دلیل است که احساس رضایت و استقلال و خودانگیختگی خواهد کرد و دارای نظمی درونی و خود خواسته خواهد شد.

در ین مقاله همراه شما هستیم با بررسی ا ین روش؛ اما قبل از آن مقدمه ای کوتاه در خصوص بنیانگذار این مکتب آموزشی یعنی خانم ماریا مونته سوری خواهیم داشت.

بنیانگذار مکتب آموزشی مونته سوری

جهان، ماریا مونته سوری را بعنوان موسس و بننیانگذار این روش آموزشی می شناسد. ماریا مونته سوری حدود ۱۲۰ سال پیش و در حالیکه تحصیل دختران امری خارج از عرف مردم آن زمان بود به تحصیل پرداخت و عنوان اولین پزشک زن در ایتالیا را از آن خود کرد.

هرچند در خانواده ای مرفه به دنیا آمده بود و در دانشکده پزشکی درس خوانده بود ولی هیچ یک از مراکز درماین حاضر به پذیرش او به عنوان کادر درمان نبودند و به همین دلیل و ناچارا سرپرستی یکی از مراکز نگهداری کودکان معلول را به عهده گرفت.

در زمانی که ماریا مونته سوری در این مرکز مشغول به کار بود، متوجه شد که کودکان این مرکز فرصت تجربه کردن را برای دیدن آموزش ندارند.

ماریا مونته سوری
ماریا مونته سوری

همین مسأله سبب شد که ماریا مونته سوری یکبار دیگر به تحصیل در رشته های تعلیم و تربیت و جامعه شناسی بپردازد و با الگوها و روش های آموزشی که آموخت توانست نظام نوینی در آموزش کودکان ایجاد نماید.

در حال حاضر نظرات و تفکرات مونته سوری در جهان از اهیمت بالایی برخوردار است، وی نخستین کسی است که والدین و مربیان را با این حقیقت آنشا کرد که کودکان در مراحل رشد دوران حساس و بحرانی را می گذرانند که در عمل هر دوره از مرحله رشد کودک، مساوی است با کودکی متفاوت از دوره قبل و همین امر باید در آموزش کودک مد نظر قرار بگیرد، و بر اساس گذر از هر مرحله و ویژگی هایی که روحیه کودک در آن مرحله دارد، آموزش و تربیت او شکل گیرد.

همچنین وی معتقد بود که اساس و بنیاد شخصیت کودک قبل از ورود او به دنیای هفت سالگی شکل می گیرد و این ساختار بدون شک بر رفتارها و نوع نگرش او و ارتباطش با خود و دیگران تأثیر گذار خواهد بود تا جایی که سرنوشت و آینده تحصیلی و شغلی و زندگی شخصی و خصوصی او در بزرگسالی را نیز در بر خواهد گرفت.

شیوه آموزشی مونته سوری

در روش آموزشی موته سوری سه اصل کلی و بنیادین وجود دارد؛

اصل اول؛ محیط

به این معنا که کودکان در گروه های سنی مختلف در یک محیط آموزشی قرار می گیرند و همین امر سبب می شود که بتوانند از یکیدیگر بیاموزند، دیوار و حائل و تفکیک میان کودکن در ره های سنی و کلاس های آموزشی متفاوت در روش مونته سوری معنایی ندارد.

اصل دوم؛ آزادی

با توجه به اصل آزادی در روش آموزشی مونته سوری کودک مختار است که از بین فعالیت های گوناگون، آژادانه فعالیت مورد علاقه خویش را انتخاب نماید.

اصل سوم؛ راهنما

روش مونته سوری معلم را مستقیما وارد امر آموزش دادن به کودک نمی کند، بلکه معلم صرف نقش راهنما را برای کودکان خواهد داشت.

در روش آموزشی مونته سوری کشف و حل مسائل و جریانات بصورت درونی و با ایجاد بصیرت انجام می شود، در این روش اصلا نیازی نیست که کودکان مطالب را حفظ کنند، چرا که آنها با ایجاد انگیزه، و دریافت بصیرت به حل مسائل و تجربه می پردازند

سبک آموزشی مونته سوری
سبک آموزشی مونته سوری

نکته ای که در آموزش به سبک مونته سوری حائز ا همیت است این است که این روش به کودک می آموزد که وی منحصر به فرد است، و می تواند در این دنیای بزرگ نقش مهمی را ایفا کند.

او ارزش هایی مانند صلح، عشق، دوستی، حقیقت، احترام به حقوق دیگران و… را می آموزد و به این وسیله از شر مفاهیم خشک و انتزاعی رها گشته و دنیای اطراف خود را بهتر و با انگیزه تر درک خواهند کرد و از آنجا که هیچ زور و اجباری بر یادگیری ندارند، لذا احساس ناکامی و عجز را کمتر تجربه می کنند.

مونته سوری در منزل

شاید گمان شود که این روش آموزشی تنها در مهد کودک ها و خانه های بازی کاربرد دارد و والدین از نقش بازی های مونته سوری و حتی چیدمان به سبک این آموزش غافل باشند، اما در ادامه این مطلب شما با چند بازی آشنا می شوید که می توانید در منزل با کودکان تان آن را انجام دهید، البته غیر از این بازی ها به یاد داشته باشید که چیدمان و دکوراسیون اتاق کودک تان را نیز مطابق سبک آموزش مونته سوری تهیه کنید.

بازی اشکال

در بازی اشکال و رنگ ها کودک تان آموزش رنگ ، اشکال هندسی و شمارش اعداد را خواهد آموخت، همچنین در کنار یادگیری این موارد، هماهنگی میان چشم ها و دست را افزایش داده و کودک قادر خواهد بود که حرکات ظریف را به تنهایی انجام دهد

بازی اشکال
بازی اشکال

بازی نخ کردن مهره ها

این بازی بدون تردید یکی از تأثیرگذار ترین بازی های سبک آموزشی مونته سوی می باشد که باعث افزایش مهارت های فیزیکی و رشد ذهنی فرزندتان خواهد شد.

بازی نخ و مهره
بازی نخ و مهره