موضع پاکستان به مذاق عربستان خوش نیامد/منع ورود طیاره پاکستانی به عربستان

  • انتشار: ۲۲ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 3793
پاکستان

مقامات سعودی از ورود یک هواپیمای مسافری پاکستانی به حریم هوایی این کشور جلوگیری کرد و آن را مجبور به بازگشت نمود.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از شفقنا افغانستان، دلیل جلوگیری از ورود هواپیمای بوئینگ 767 شرکت هواپیمایی شاهین پاکستان را نداشتن مجوز از سازمان هواپیمایی این کشور و حفاظت از جان مسافران اعلام کرد.

این شرکت هواپیمایی پاکستانی اعلام کرده که درخواست مجوز از مقامات سعودی را پیشتر ارایه کرده، اما سازمان هواپیمایی عربستان به دلیل ملاحظاتی در مورد سلامتی هواپیما و عدم تطبیق آن با معیارهای سازمان هواپیمایی بین المللی با این درخواست مخالفت کرده است .

این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی اردن بوده و در اجاره شرکت هواپیمایی شاهین پاکستان قرار داشت. به گفته مقامات عربستان، این هواپیما از سفر به اروپا منع شده بود.

شورای هواپیمایی عربستان تاکید کرد که این کشور به قوانین هواپیمایی بین المللی پایبند است و مثل همه کشورهای جهان از ورود هر هواپیمایی که مطابق با استانداردهای بین المللی نباشد، جلوگیری خواهد کرد.

هفته گذشته نیز عربستان سعودی با همین بهانه از ورود یک هواپیمای بوئینگ 747 حامل زائران ایرانی جلوگیری و آن را مجبور به بازگشت به تهران کرده بود.

مجلس پاکستان اخیرا ارتش این کشور را از همراهی با عربستان و کشورهای همپیمان برای تجاوز به کشور یمن منع کرد. این در حالی است که عربستان از اتخاذ چنین موضعی از سوی پاکستان که همیشه سیل کمک های نقدی خود را روانه این کشور می کند، متعجب شده است.

عربستان سعودی و شمار دیگری از کشورهای عربی با چراغ سبز آمریکا در ششم فروردین (26 مارس) تجاوز هوایی گسترده ای را علیه جنبش مردمی انصارالله یمن در حمایت از منصور عبدربه هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور آغاز کردند.

مخالفت های منطقه ای و جهانی با ادامه تجاوز نظامی عربستان به یمن در بستر درخواست های بشردوستانه برای توقف کشتار غیرنظامیان رو به افزایش است.