از موش فاضلاب و غذای مورد علاقه اش چه میدانید؟

  • انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 74058

موش فاضلاب موجودی موذی و ترسناک است که در دستۀ پستانداران قرار می‌گیرد. در کل موش ها به دلیل اینکه از رشد بیش از حد دندانهای خود جلوگیری کنند دائم در حال جویدن هستند.

آنها برای اینکه دندانهای خود را بفرسایند به جویدن اجسام سخت مانند دانه‌های حبوباب می‌پردازند. حتی جویدن لباس‌ها و فرش و کتاب و هر آنچه در دسترسش باشد می‌توانند آنها را خوشحال کنند.

موش‌ها انواع مختلفی دارند. تقسیم بندی و نام گذاری‌شان بستگی به درازای دم آنها دارد. برای شناخت کامل این موجودات موذی با خبرگزاری اطلس همراه باشید!

موش فاضلاب

انواع موش

به غیر از موش فاضلاب ما انواع موش‌ها را با اشکال و اندازه‌های مختلف در طبیعت و محیط اطرافمان می‌توانیم ببینیم.

موش خانگی

این دسته از موشها می‌توانند خود را با محیط های مختلف انطباق دهند. آنها در داخل ساختمان ها و خانه ها و انباری منازل سکونت دارند. و به راحتی به زاد و ولد می‌پردازند.

اندازۀ نسبتا کوچکی دارند. وزن آنها در حدود ۲۰ یا ۳۰ گرم می‌باشد. گوش‌های‌شان نسبت به بدن‌شان بزرگ تر است و رنگ چشم خاکستری آنها در هنگام رویارویی اولین چیزی است که توجه شما را جلب می‌کند.

این موش‌ها برای رفع تشنگی خود، آب را در کلیه‌شان جمع آوری و ذخیره می‌کنند. و سعی می‌کنند بیشتر آب مورد نیازشان را از طریق مواد غذایی که حاوی آب هستند تأمین کنند.

موشهای خانگی در شب به دنبال غذا می‌گردند. و شبها بیشتر از لانه خود خارج شده و فعالیت می‌کنند. محل زندگی این دسته از موشها بیشتر شکافهای ایجاد شده در دیوارهای خانه‌ها و انباری‌ها است.

اگر این موش‌ها احساس امنیت کنند و بدانند خطری محل زندگی آنها را تهدید نمی‌کند، لانۀ خود را یعنی همان شکافی که در آن زندگی می‌کنند را بزرگتر می‌کنند.

موش‌های خانگی در هر بار زاد و ولد ۶ تا ده بچه تولید می‌کنند و هر سال بین ۵ تا ۶ مرتبه هر موش ماده باردار می‌شود.

موش سقف

علاوه بر موش فاضلاب و موش خانگی دسته های دیگری از موش های موذی نیز در اطراف ما زندگی می‌کنند. که یکی از دیگر از آنها به موش سقف یا موش سیاه معروف است.

این موجودات نانجیب بسیار تند و سریع حرکت می‌کنند و به راحتی می‌توانند از یک درخت بالا بروند. این موشها بیشتر در سقف های چوبی و بالای ساختمان‌ها زندگی می‌کنند.

خوراک این دسته از موش ها بیشتر مواد غذایی گیاهی است. ولی از دیگر انواع مواد غذایی نیز استفاده می‌کنند. این موش‌ها در انبارهای خشکبار و در طبقات بالا به دنبال غذای خود می‌گردند.

این موشها شناگران بسیار خوبی هستند. آنها همچنین روزانه تا سی گرم غذا مصرف می‌کنند. این دسته از موش ها بر روی درختان کاج و سرو زندگی میکرده‌اند، و نحوۀ استفاده از دانۀ کاج را به خوبی می‌دانند.

موش فاضلاب

این موشها که معمولا ظاهری وحشتناک دارند زندگی در بین زباله‌ها و چاه‌های فاضلاب را بسیار دوست دارند.

در قسمت‌های پایین ساختمان‌ها، انبارهای مواد غذایی و کارخانه‌ها و فاضلاب زندگی می‌کنند. اندازۀ این موش‌های زشت گاهی حتی به نیم متر هم می‌رسد.

اگر شرایط مساعد باشد، یعنی غذای مناسب و پناهگاه تاریک و آب کافی داشته باشند در سال ۸ تا ۹ مرتبه تولید مثل می‌کنند. و در هر نوبت ۷ بچه تولید می‌کنند.

موش فاضلاب معمولا در دیواره‌های جوی‌های آب و لوله‌های فاضلاب‌ زندگی می‌کنند. آنها به ساخت لانه علاقه دارند و لانه‌های خود را معمولا در لوله‌های خشک و فرعی فاضلاب می‌سازند.

نکتۀ وحشتناک قضیه اینجاست که بدانید این موش‌ها گوشت‌خوار هستند. بسیار وحشیانه و متهاجم بوده و در بین هم جنسان خود شناگران ماهری نیز هستند.

کنترل موش ها

موش‌ها متأسفانه از نظر بهداشتی و اقتصادی بسیار آسیب زا هستند. آنها برای ادامه زندگی و همچنین ادامۀ تولید مثل به پناهگاه‌های امن و تاریک نیاز دارند.

آنها نیاز به آب و غذا برای ادامه زندگی و تولید موش‌های جدید دارند. همانطور که ذکر شد هر موش ماده می‌تواند سالانه چندین بار تولید مثل کند و در هر بار تعداد زیادی موش به وجود بیاورد.

موش‌های تازه به وجود آمده در مدت ۲ یا ۳ ماه به بلوغ می‌رسند و می‌توانند با موش‌های جنس مخالف خود جفتگیری کنند و چرخۀ زاد و ولدشان همچنان به سرعت ادامه پیدا کند.

بنابراین برای کاهش این زاد و ولد نجومی باید راه‌ هایی را اندیشید و به کار گرفت تا بتوانیم از انتقال انواع عوامل بیماری زا که از این طریق فراهم می‌شود جلوگیری کرد.

برای این منظور باید نیاز های اولیه آنها را مختل کنیم. و راه های موجود برای زاد و ولدشان را از بین ببریم.

اقدامات محیطی

یکی از اقدامات محیطی لازم برای از بین بردن موش فاضلاب و سایر موش ها جلوگیری از ورود آنها به داخل ساختمان ها، انبارها و سایر مکان های مورد علاقه شان است.

با مسدود کردن شکاف هایی که در دیوارها وجود دارد و همچنین تعمیر و تعویض درها و یا شیشه‌های شکسته می‌توانید تا حد زیادی از ورود موش‌ها به داخل ساختمان جلوگیری کنید.

راه دیگر، مسدود کردن لوله‌ها و سوراخ‌های فاضلاب است. می‌توانیم با استفاده از توری این کار را بدون هیچ دردسری انجام دهیم.

لوله‌های آب قدیمی را تعمیر کرده، کیسه‌های زباله را محکم بسته در جلوی در بگذاریم.

می‌توانیم در انبارهای مواد غذایی و یا کالا از تله‌های موش برای به دام انداختن آنها استفاده کنیم. در تله ها می‌توانید مواد غذایی را که موشها به آن علاقه مند هستند تعبیه کنید.

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن این جانواران موذی مبارزۀ شیمیایی با آنها می‌باشد. برای این منظور استفاده از مواد شیمیایی برای انهدام آنها استفاده می‌شود.

می‌توان از طعمه‌های مسموم استفاده کرد. طعمه‌هایی که مخصوص این نوع جانوران در سم‌ فروشی ها موجود است.

برخی از سم‌ها می‌تواند برای انسان نیز خطرناک باشد. پس هنگام استفاده از این نوع سم‌ها ابتدا باید تمام راه های نفوذ هوا را بست تا سموم خارج نشوند.

بعد از اینکه این سم های شیمیایی را استفاده کردید باید یک ساعت یا بیشتر محل را ترک کرده پس از ساعت مشخص شده باز گردید.