موش خرمن و ویژگی های جالب این حیوان

  • انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 80039

موش خرمن آرام آرام از ساقه یک گل قاصدک بالا می رود، باد هم در حال وزیدن است و عکاسی که کمی آن طرف تر دوربین در دست کمین کرده تا یکی از زیباترین عکس های خود را بگیرد. حیوان درست زمانی که روی گل قاصدک قرار می گیرد و چشمان سیاه و نوک سوزنی اش از لابه لای تارهای سفید گل قاصدک برق می زند شکار دوربین آقای «مت بینستد» می شود. حیوان در این عکس تقریبا نصف گل قاصدک را پوشانده و با دمش به ساقه گل تیکه زده است.

موش خرمن

موش خرمن چیست

در خانواده موش ها به جرأت می توان گفت که کوچکترین گونه نوعی موش است که موش خرمن نامیده می شود. این جانور کمیاب و در عین حال دوست داشتنی آنقدر کوچک است که می تواند بدون مشکل خاصی از ساقه بوته گندم و گل و گیاه بالا برود. عکس موشی که در بالا توصیف شد نیز توسط سرنگهبان مت در مرکز حیات وحش بریتانیا در لینگفیلد جائیکه این جوندگان ریز در آن نگهداری می شود گرفته شده است.  این جانور کوچکترین موش در اروپاست که توانایی آویزان شدن از دمش را به خوبی دارد و می تواند لانه هایی گرد شبیه پرندگان درست کند. مزارع گندم و جو، نیزارها و پرچین ها از محل های زیست این نوع موش می باشد. این جونده ریز بدون احتساب دمش در حدود ۵٫۵ تا ۷٫۵ سانتی متر طول دارد، وزن موش از ۴ تا ۱۱ گرم متغییر است اما دم این نوع موش به تنهایی به ۵ تا ۷٫۵ سانتی متر می رسد.

دم بلند،عضو پنجم نیرومند

موش خرمن از یک جهت می تواند شبیه انسان باشد و آن اینکه انسان علاوه بر دو دست و دو پا یک حس ششم هم دارد که در بسیاری موارد به انسان در برخی پیش بینی ها کمک می کند و  موش خرمن نیز علاوه بر دو دست و دو پا یک دم قدرتمند دارد که عضو پنجم این جونده بسیار کوچک به حساب می آید. این عضو پنجم قدرتمند به جانور کمک می کند به راحتی از ساقه گندم و جو و گل و گیاه بالا رود. حیوان می تواند از این دم خود آویزان شود یا اینکه آن را به عنوان طناب دور ساقه بپیچد تا نگران سقوط نباشد و راحت به خورد و خوراکش برسد. این دم در صل نقش نگهدارنده این جونده ریز را بازی می کند.

موش خرمن ها و انبوهی از دشمنان ریز و درشت

موش خرمن انگار مصداق بارز این ضرب المثل که می گوید: «زورت به بچه رسیده» می باشد: نسل این جونده کوچک و ناز با آن چشمان مشکی و گرد خود که جز تغذیه از گندم و جو آسیبی به کسی نمی زند از سال ۲۰۰۱ به بعد در معرض نابودی قرار گرفته است و دلیلش هم شکار بی رویه این جانور توسط جانوران دیگر است: شکارچیان طبیعی مثل روباه ها، راسوها، سمورها، گربه ها، جغدها، کلاغ ها، بازها و حتی وزغ ها دست بردار این موش کوچولو نیستند و به عنوان میان وعده آنها را می خورند.

موش خرمن و زمستان

زمستان ها برای موش خرمن فصل پردرد سری است. این جونده ریز چون بین علف های بوته های پرچین و نزدیک زمین زندگی می کند در زمستان با خطر یخ زدگی روبرو ست و بسیاری از آنان به علت همین سرما می میرند. این نوع موش خواب زمستانی ندارد اما در فصل زمستان به مدت طولانی می خوابد و هر زمان که گرسنه شد از غذاهایی که ذخیره کرده استفاده می کند یا برای پیدا کردن غذا میان علف های می چرخد.

موش خرمن و توپ تنیس

همان طور که گفته شد موش خرمن علاوه بر دشمنان طبیعی مثل روباه و کلاغ و غیره با خطر یخ زدگی در زمستان هم روبرو است. مسئولین حیات وحش برای حفظ این جونده کوجک توپ های  تنیس را بازیافت و از آن برای ساخت لانه مصنوعی برای این موش ها استفاده می کنند. این جاندار کوچک از غلات و حشرات تغذیه می کند و سرزمین های پوشیده از علف های بلند، مزارع گندم و جو و بوته های پرچین، نیزارها، خاکریزها و  باتلاق های نمک مکان های ایده آل برای این جانور می باشد. این جونده کوچک همچنین از شهد درختان و گل ها و میوه هم خوشش می آید.

موش خرمن و قدرت بالا در تشخیص ارتعاش

موش خرما علی رغم کوچکی جثه در تشخیص ارتعاشات و لرزش ها توانایی عجیبی دارد، این جانور با استفاده از کف پاهای خود ارتعاشات را حس می کند. وقتی حیوانات بزرگتر در نزدیکی این جانور حرکت کند ارتعاش تولید شده از طریق زمین یا از طریق ساقه گیاهی که جانور از آن بالا رفته به جانور می رسد.

تولید مثل این جانداران ریز

موش خرمن در ضمن مادر خوبی نیز می باشد. این جونده کوچک درهر دوره بارداری سه نوزاد به دنیا می آورد. دوره بارداری این جانور اغلب دو و نیم هفته طول می کشد. این موشک کوچک بعد از تنها شانزده روز نوزادان خود که اینک بالغ هستند را رها می کند.

به هرصورت اینک که موش خرمن را شناختید بدون شک به خود می گویید در دنیای پررمز و راز امروزی به همان اندازه که حیوانات بزرگی چون فیل و زرافه برای تأمین غذا و ادامه حیات با چالش روبرو هستند به همان میزان موجودات ریزی چون این موش نیز برای ادامه زندگی با  مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. تنها تفاوت موجود نوع تهدیدهاست. این موش کوچولو که توانایی زیادی در بالا رفتن از ساقه های گندم و جو دارد شاید یک تهدید برای مزرعه داران به حساب نیاید چون شکار بی رویه آنان توسط دشمنانش سبب شده نسل آن در معرض انقراض قرار گیرد. طبیعت با حیوانات ریز و درشتش زیباست و حتی تصور اینکه روزی این موش های  کوچک دیگر در کره خاکی نباشند برای انسان های دوستدار طبیعت سخت است. شادی که یک عکس موش خرمای در حال بالا رفتن از ساقه گندم به انسان می دهد کمتر از تماشای آب باز فیل ها نیست!