موشک کوریای شمالی از روی قطار شلیک شده است

  • انتشار: ۲۵ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 120832

کوریای شمالی امروز شلیک دو موشک به سمت دریای شرقی از روی یک قطار را که گمان می‌رود دو موشک بالستیک کوتاه‌برد بوده باشند، تایید کرد.

به گزارش ایسنا، آژانس خبری مرکزی کره موسوم به کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد: هنگ موشکی حمل و نقل ریلی در این رزمایش با مأموریت برای حمله به منطقه مورد نظر در فاصله ۸۰۰ کیلومتری از محل آن پس از حرکت به سمت منطقه کوهستانی مرکزی در سپیده‌دم ۱۵ سپتامبر شرکت کرد.

کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد که کوریای شمالی دقیقا هدف مورد نظر در دریای شرقی را مورد اصابت قرار داد.

براساس تصاویری که این رسانه دولتی پیونگ‌یانگ منتشر کرده است، به نظر می‌رسد این موشک‌ها از روی یک قطار شلیک شده باشند، نه یک پرتاب‌کننده متحرک. براساس این گزارش، مانورهای مذکور با هدف “افزایش قابلیت برخورد شدید چند وجهی همزمان با نیروهایی که ما را در زمان انجام عملیات نظامی ضروری تهدید می‌کنند” سازماندهی شد.

پایگاه کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد: این شلیک آزمایشی همچنین برای تأیید عملی بودن سیستم موشکی راه‌آهن مستقر در عملیات برای اولین بار برای قضاوت در مورد آمادگی رزمی و دستیابی به مهارت در صورت جنگ واقعی انجام شد. همچنین پاک جونگ-چون، عضو هیات رئیسه دفتر سیاسی حزب حاکم کارگران به همراه دیگر مقام‌های ارشد این مانورها را نظارت کرد.

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی بر تازه‌ترین موشک‌پراکنی‌ها نظارت نداشت.

انتظار می‌رود این سیستم جدید اجازه ‌دهد کوریای شمالی هنگام شلیک موشک با استفاده از شبکه راه‌آهن خود در سراسر این کشور، تحرک بهتری داشته باشد. چنین قطاری همچنین ممکن است با قطار مسافربری اشتباه گرفته شود و بتواند رصد ماهواره‌های نظامی را دور زده و شناسایی نشانه‌های پرتاب موشکی قریب‌الوقوع را دشوارتر کند.

روز چهارشنبه کیم یو جونگ، خواهر رهبر کوریای شمالی ضمن انتقاد از رئیس‌جمهوری کوریای جنوبی نسبت به «نابودی کامل» روابط دوجانبه بین پیونگ‌یانگ و سئول هشدار داد.

سخنان خواهر بانفوذ کیم جونگ اون به دنبال انجام آزمایش‌های موشکی از سوی دو کشور بیان شد. مون جائه این، رئیس‌جمهوری کوریای جنوبی در جریان نظارت بر آزمایش‌های موشکی کشورش گفته بود که توانایی‌های موشکی سئول در مقابل رفتارهای «تحریک‌آمیز» کوریای شمالی نقش «بازدارنده‌ای مطمئن» را دارد.

کیم یو جونگ ضمن انتقاد از این سخنان رئیس‌جمهوری کوریای جنوبی تاکید کرد که پیونگ‌یانگ بدون هدف گرفتن کشوری خاص به دنبال افزایش توانایی نظامی‌اش برای دفاع از خود است. خواهر کیم جونگ اون هشدار داد که کوریای شمالی به اقدامات سئول واکنش نشان خواهد داد. امری که به گفته کیم یو جونگ برخلاف میل باطنی کشورش منجر به «نابودی کامل» روابط دوجانبه خواهد شد.

آزمایش‌های موشکی سئول تنها ساعاتی پس از آن انجام شد که ارتش‌های ژاپن و کوریای جنوبی از پرتاب دو موشک بالستیک به سوی دریا از طرف کوریای شمالی خبر دادند. کوریای جنوبی و ژاپن پرتاب دو موشک بالستیک کوریای شمالی را تأیید کردند.

کوریای جنوبی در واکنش به آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ برای اولین بار پرتاب موشک بالستیک از زیردریایی را آزمایش کرد.

سئول و پیونگ‌یانگ با وجود برقراری آتش‌بس بین دو طرف پس از جنگ در شبه جزیره کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ هرگز پیمان صلح امضاء نکردند. به این ترتیب دو کره با وجود گذشت نزدیک به ۷۰ سال از زمان برقراری آتش‌بس همچنان در عمل در جنگ هستند.

کوریای شمالی تاکنون به درخواست‌های دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره دو کشور پاسخ مثبت نداده است. پیونگ‌یانگ بر لزوم تغییر سیاست‌های «خصمانه» آمریکا به عنوان پیش شرط مذاکره تاکید می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *