موسسه آکسفام: ۳.۵ میلیون نفر از مردم افغانستان در خطر قحطی قرار دارند

  • انتشار: ۲۱ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 88988

موسسه آکسفام اعلام کرد که میلیون‌ها نفر به دلیل همه‌گیری کرونا و پیامد‌های آن به سمت گرسنگی سوق پیدا کرده‌اند و هشدار داد که مرگ به دلیل کمبود غذا ممکن است بیش از قربانیان این بیماری باشد.

آکسفام که یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسان در جهان است مسدودیت مرزها، محدودیت‌های رفت و آمد و نیز سفر را باعث اختلال در تامین مواد غذایی و نیز درآمد‌ها دانست.

براساس گزارش این نهاد خیریه، شمار مردم افغانستان که در آستانه قحطی قرار داشتند در ماه سپتامبر ۲.۵ میلیون نفر بود، اما در نتیجه همه‌گیری کرونا و رکود شدید اقتصادی، اکنون ۳.۵ میلیون افغان با خطر قحطی مواجه هستند.

آکسفام افزود که روزانه ممکن است ۱۲ هزار نفر در جهان به دلیل گرسنگی جان خود را از دست دهند که ۲ هزار نفر بیشتر از مجموع قربانیان روزانه ویروس کرونا در ماه آوریل می‌باشد.

به نوشته تسنیم، اواسط ثور/ اردیبهشت ماه نیز صندوق بین‌المللی «نجات کودکان» با اشاره به شیوع کرونا گزارش داده بود که دستکم ۷.۳ میلیون کودک در افغانستان در دو ماه آینده با کمبود مواد غذایی روبرو خواهند شد.

بر اساس این گزارش، قیمت مواد غذایی در دوران شیوع کرونا در افغانستان افزایش یافته و بسیاری از خانواده‌ها در تامین مواد غذایی با مشکل روبرو هستند، بنابراین باید کمک‌های فوری به این کشور رسانده شود.