مهلت ۱۰۰ روزه مقتدی صدر به نخست‌وزیر جدید عراق

  • انتشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 85549

حساب کاربری نزدیک به رهبر جریان صدر در توئیتر، اعلام کرد او به نخست‌وزیر جدید عراق فرصتی ۱۰۰ روزه داده تا به تعهدات خود عمل کند.

 به نقل از شبکه خبری دجله، این حساب کاربری گفتگویی را توئیت کرده است که به صدر گفته شده است: قبلا به اسلامگرایان ۱۰۰ روز فرصت دادید و امروز به الکاظمی (مدتی) مهلت نخواهید داد؟

صدر فورا به وی پاسخ داده است: قصد دارم ۱۰۰ روز به الکاظمی فرصت دهم وی شخصی جدی در کار است و امیدوارم که به عشق کشور خود، قوت قلب داشته باشد.

پارلمان عراق پنج‌شنبه (۱۸ثور) در جلسه‌ای با حضور ۳۲۹ نماینده از مجموع ۲۳۳  نماینده، به مصطفی الکاظمی برای تصدی نخست وزیری و برخی از اعضای کابینه رأی اعتماد دادند.

الکاظمی در این جلسه حداکثر آرای موافق را کسب و رسما نخست وزیر جدید عراق شد.

نمایندگان حاضر در جلسه به استثنای نمایندگان فراکسیون دولت قانون به ریاست نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق از مجموع ۲۱ وزارتخانه، به ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد دادند و تصمیم گیری درباره چهار وزارتخانه از جمله نفت و امور خارجه به دلیل وجود اختلافات بر سر وزیران پیشنهادی، به وقت دیگری موکول شد.

نخست وزیر جدید عراق در اولین جلسه هیئت دولت که دیروز (یک‌شنبه) به صورت مجازی برگزار شد اعلام کرد: اولویت نخست ما برگزاری انتخابات با حضور تمامی گروه‌ها و مردم است.

منبع:yjc