مقام ایرانی: طالبان آب رود هیرمند را در ماه عقرب سال روان رها می‌کنند

  • انتشار: ۱۲ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 151732

علی‌رضا مرحمتی، معاون والی سیستان و بلوچستان گفته است که طالبان بند کمال‌خان را اصلاح کاری کرده‌اند و آب رود هیرمند در ماه عقرب سال روان توسط این گروه رهاسازی می‌شود.

خبرگزاری دانشجو روز یک‌شنبه، ۱۲ سنبله، به نقل از مرحمتی گزارش داده که اراده طالبان بر این است که در ماه عقرب آب را رها کنند.

وی با اشاره به مذاکرات با طالبان برای رهاسازی آب رودخانه هیرمند گفته است: «اراده طالبان بر این است که ماه عقرب آب را رها کنند و پاییز ان‌شاءالله خبر خوبی به مردم داده می‌شود؛ بند کمال‌خان هوش‌مندانه ساخته شده بود و اگر آب کمال‌خان از سطح بند بالا آمد به سمت گودزره برود. در دولت‌های قبل افغانستان مشکل را حل نکرد.»

او خاطرنشان کرده است: «طالبان تاج بند را بالا آورده، پشت‌سر آن کانال اضافه کرده، دریچه‌های بند که خراب بود اصلاح شده است و همچنین جک‌های مخصوص آن اصلاح شده بود.»

به گفته وی، طالبان ۱۸ کیلومتر از رودخانه هلمند به سمت ایران را هم لای‌روبی کرده‌اند که این اقدامات ویژه طالبان است.

طالبان تا کنون به‌گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که چندی پیش نیز سیدابراهیم رییسی، ییس‌جمهور ایران گفت که موضوع کم‌آبی در افغانستان از سوی کشورش پیگیری می‌شود.

موضوع حقابه ایران از رود هیرمند در ماه‌های اخیر به بحث داغ میان طالبان و تهران تبدیل شده است.

به تاریخ ۲۲ اسد سال روان، وزارت خارجه طالبان تایید کرد که زمینه بازدید هیات جمهوری اسلامی ایران از دستگاه آب شناسی دهراوود، در ولایت ارزگان مساعد شد تا جریان آب را مشاهده و اندازه‌گیری کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *