مقامات چینی اجازه ندارند تابوت ملکه را ببینند!

  • انتشار: ۲۷ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 133104

شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد که هیات چینی که برای شرکت در مراسم تدفین الیزابت دوم به لندن رفته است، اجازه ندارد تابوت او را که در داخل ساختمان پارلمان انگلیس قرار دارد، ببیند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، برخی از قانونگذاران انگلیسی نگرانی خودشان را از دعوت نمایندگان دولت چین مطرح کرده بودند چرا که پکن چندین نماینده انگلیس را بابت انتقاد از آنچه سوءرفتار حقوق بشری در سین‌کیانگ خواندند، تحریم کرد. چین اما این اتهام‌زنی را قبول ندارد.

شبکه خبری بی‌بی‌سی بدون ذکر منابعش گزارش داد که هیات دولت چین از حضور در محل قرارگیری تابوت الیزابت دوم در داخل ساختمان پارلمان انگلیس منع شده است چرا که رئیس مجلس عوام انگلیس تهدید کرده بود که بابت اقدامات چینی‌ها در اعمال تحریم‌ها، وارد وست‌مینستر هال نمی‌شود.

دفتر این مقام انگلیسی اظهارنظری نکرده است. مجلس عوام انگلیس هم به علت مسائل امنیتی از اظهارنظر خودداری کرد.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس گفته است که کاخ باکینگهام باید لیست مهمانان را پس از مشاوره گرفتن از وزارت خارجه تنظیم کند که طبق کنوانسیون، نمایندگان کشورهایی را که لندن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، دعوت می‌کند.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری در پکن گفت که او هنوز این گزارش را ندیده است. او گفت: تدفین رسمی ملکه الیزابت دوم، رویداد مهمی برای بریتانیاست. حضور هیات‌های خارجی به دعوت بریتانیا نشانه ادای احترام به ملکه و اهمیت روابط با بریتانیاست. بریتانیا به عنوان میزبان باید پروتکل‌های دیپلماتیک را رعایت کرده و رفتار مناسبی با میهمانان داشته باشد.

به گفته یک منبع در وزارت خارجه انگلیس، انتظار می‌رود وانگ کیشیان، معاون رئیس‌جمهوری چین در راس هیات چینی باشد. چند روز قبل‌، سفیر چین در لندن از حضور در مراسم پارلمان انگلیس بابت اقدام چینی‌ها در تحریم‌ قانونگذاران انگلیسی منع شد.

دعوت “ویژه” از تایوان

وزارت خارجه تایوان اعلام کرد که سفیر دوفاکتوی تایوان در لندن “دعوت‌نامه ویژه‌”ای برای امضای دفتر یادبود تسلیت الیزابت دوم دریافت کرده است. این مقام گفت که برخورد با او همانند سایر مقامات عالی‌رتبه بوده است.

انگلیس مانند بسیاری از کشورها، هیچ روابط دیپلماتیکی با تایوان مورد ادعای چین ندارد، گرچه آنها روابط نزدیک غیر رسمی دارند. تایوان که دارای حکومت دموکراتیک است، به دلیل مخالفت‌های پکن تا حد زیادی از بیشتر رویدادها و نهادهای بین‌المللی مستثنی شده است.

وزارت خارجه تایوان یکشنبه در بیانیه‌ای گفت، کلی هسیه، نماینده این جزیره خودگردان در لندن، از سوی دولت انگلیس برای امضای دفتر تسلیت در “خانه لنکستر” که توسط دفتر خارجه این کشور اداره می‌شود، دعوت شده است.

در این بیانیه آمده است: این دعوتنامه براساس اهمیتی است که به روابط تایوان و بریتانیا و دوستی ارزشمند بین دو ملت داده شده است. کلی هسیه از رفتاری مشابه با سران کشورها، نمایندگان و اعضای خانواده سلطنتی سایر کشورها که برای عزاداری به بریتانیا رفته‌اند، برخوردار شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟