مفتی های عرب و خیانت در فتوا

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94503

روایاتی زیادی از پیامبر اکرم (ص) وارد شده است که از رفتن فقها به دربار سلاطین نهی کرده است و رفتن فقیه به دربار شاه و سلطان، پیامدهای منفی فراوانی دارد از جمله این که فقیه درباری، مثل یک ابزاری در دست شاه عمل خواهد کرد و فقیه درباری، به قتل و خیانت و فساد یک نظام، رنگ مشروعیت خواهد بخشید. جهان عرب دقیقا در یک چنین حالتی قرار دارد که مفتی ها و فقهای درباری در سعودی و امارات و بقیه کشورها، به اشاره و ایمای شاهان فتوا می دهند و هیچ اراده ای جز اراده دربار ندارند. یک زمانی در مملکت سعودی، مفتی های آل سعود، دم از حرمت قمار و شراب می زدند و رانندگی برای زنان را حرام میدانستند و از آیات و روایات، دلیل می آوردند تا این که ولی عهد سعودی، قمار و شراب و رانندگی و بعض موارد که قبلا از منکرات محسوب می شد را مجاز اعلان کرد و لحن مفتی های آل سعود عوض شد. با توافق امارات و اسرائیل نیز شاهد چنین چرخش ناگهانی صدوهشتاد درجه ای بودیم و هستیم و مفتی های معروف امارات مثل وسیم یوسف و دیگران، قبل از توافق با اسرائیل، یهود را عامل اصلی جنگ و درگیری و کشتار خاور میانه میدانستند و اما بعد از توافق، قضیه برعکس شد. حکومت آل سعود با باز کردن خط هوایی برای اسرائیل، چراغ سبزی برای توافق نشان داد در همان هفته لحن امام حرمین تغییر کرد قبلا در هر نمازی فلسطین را دعا و اسرائیل را نفرین می کرد، بعد از آن موقع حرف از صلح پیامبر با یهود و مصلحت مسلمانها را به میان آورد.

در این روزها، بازار صحبت های توافق امارات با اسرائیل در جهان عرب گرم است و هر مفتی درباری، اگر قبلا می گفتند مصلحت مسلمانها ایجاب می کرد که با یهود باید صلح گردد، حالا کار به جایی رسانیده اند که از احادیث پیامبر استدلال می کنند که مثلا شاه و سلطان، ولی امر ماست و هر امری که بکند برای ما لازم الاطاعه است ولو که شراب و زنا و قمار و… را حلال اعلان نماید و به احادیث ضعیف و متروک نیز متوسل شده است این که پیامبر فرمود از حاکم و سلطان تان اطاعت کنید ولو که مال شما را غصب و گردن تان را بزند… آخرش دیروز ظاهرا یکی از مفتی های معروف عرب حرف اصلی را گفت که توافق با اسرائیل برای این است که ما می خواهیم از شرّ ایران خلاص شویم و ایران بدتر از اسرائیل است.

جالب است این مفتی های که در مملکت خودشان این قدر مطیع و منقاد سلطان اند و با هیچ حرف خلاف شرع آنها مخالفت نمی ورزند، اما در قضایای افغانستان و پاکستان و مغرب و جاهایی دیگر که میرسند فتوا میدهند که جهاد علیه حاکمان افغانستان و مغرب و… واجب است باید بساط کفر را برچید. کسی به اینها نمی گوید آقایان مفتی های نان به نرخ روز خور، شمایی که در مملکت تان، شراب و دیسکو و قمار و… حلال و آزاد شده است و با اسرائیل هم که توافق کردید اگر جهاد روا باشد اول بساط حکومت های خودتان را جمع کنید…

تردیدی نیست که جهان به این روال باقی نخواهد ماند و جولان باطل تمام خواهد شد (ان للباطل جوله) و حق و حقیقت، بیش از پیش آشکار خواهد شد.

علی ظفر یوسفی