معاون دبیرکل سازمان ملل: طالبان از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ منتقل شود!

  • انتشار: ۶ دلو ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 135441

امینه محمد، معاون منشی عمومی ملل متحد پس از پایان سفرش به افغانستان و ملاقات با شماری از رهبران طالبان گفت که طالبان باید از قرن ۱۳ به قرن ۲۱ انتقال داده شوند.

او روز چهارشنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) در یک نشست خبری در نیویارک گفت که آنچه که باید بر آن بیشتر از سایر موضوعات کار شود این است که «چگونه طالبان را از قرن سیزدهم به قرن بیست و یکم بیاوریم.» او افزود که این یک سفر زمانگیر بوده و یک شبه صورت گرفته نمی‌تواند.

امینه محمد علاوه کرد که “آوردن طالبان به فضای که ما می‌خواهیم دشوار خواهد بود” جاییکه حقوق دختران و زنان حفظ شده باشد.

معاون منشی عمومی ملل متحد گفت که برای دفاع و احیای حقوق زنان در جریان ملاقات با طالبان هر آنچه در توان داشت انجام داد.

حکومت طالبان تا اکنون در رابطه به این اظهارات معاون منشی عمومی ملل متحد تصبره نکرده است.

امینه محمد افزود که در خصوص موضوع زنان در جریان دیدار هفتهٔ گذشته‌اش از افغانستان بر طالبان فشار شدید وارد کرد و به گفتهٔ او واکنش طالبان در برخی مواقع “خوش‌آیند” نبود.

پس از تسلط دوباره بر افغانستان، حکومت طالبان بر زنان محدودیت‌های گسترده وضع کرده و دختران را از رفتن به مکتب بالاتر از صنف ششم، پوهنتون‌ها و امکان عامه منع کرده اند.

این در حالی است که ادارات امدارسان می‌گویند که افغانستان بایکی از بدترین بحران‌های بشری مواجه بوده و بیش از نصف نفوس ۳۸ میلیونی آن با در حالی با گرسنگی مواجه است که چهار میلیون کودک در این کشور به سوی تغذی مبتلا شده اند.

این بحران پس از آن شدیدتر شد که طالبان کار زنان در سازمان‌های داخلی و خارجی را منع کردند؛ اقدامی سبب شد چندین موسسهٔ امدارسانی فعالیت‌های شان را در این کشور متوقف کنند.

با آنهم، در هفته‌های اخیر، طالبان به شماری از زنان در سکتور‌ صحی اجازه کار را دادند.

مارتین گریفیتس،‌ معاون دیگر منشی عمومی ملل متحد گفت که از طالبان خواسته است در خصوص کار زنان در موسسات غیردولتی استثنای بیشتر قایل شده و رهنمود کتبی در این زمینه صادر کنند تا زنان امدارسان بتوانند به فعالیت‌های شان ادامه دهند.

او گفت که چندین تن از رهبران طالبان به او گفته اند که روی رهنمود‌های کار می‌‌کنند. گریفیتس افزود که امیدوار است در این رهنمود‌ها آزادی زنان برای کار در بخش‌های بشری شامل باشد.

این معاون منشی عمومی ملل متحد در جریان هفتهٔ جاری یک هیاتی از مقامات بلند‌پایهٔ سازمان‌های غیردولتی را رهبری کرده و با چندین تن از رهبران طالبان به این امیدواری ملاقات کرد که آنان را به رفع بیشتر محدودیت‌ها بر کار زنان در بخش کمک‌های بشری ترغیب کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟