معاش کارمندان کاخ سفید چقدر است؟

  • انتشار: ۲۰ سرطان ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 131632

اوایل ماه جاری میلادی، کاخ سفید گزارش سالانه خود را با موضوع افشای معاش کارکنان کاخ سفید به کانگره آمریکا داد.

به گزارش ایسنا، نشریه “اینسایدر” در گزارشی معاش دریافتی مقامات و دستیاران ارشد در دو دولت‌ جو بایدن و دونالد ترامپ را فاش کرده است.

در این گزارش با استناد به حقوق بیش از ۴۷۰ نفر از مقامات کاخ سفید دولت بایدن آمده است که مجموع معاش دریافتی سالانه آنها معادل ۴۶،۷۵۹،۷۲۷ دالر بوده است. کاخ سفید تحت رهبری بایدن، در مجموع بیش از ۶۰۰ دستیار دارد. حدود نیمی از کارمندان فعلی کاخ سفید ۱۰۰،۰۰۰ دالر یا بیشتر و نیمی دیگر ۹۰،۰۰۰ دالر یا کمتر از آن در سال درآمد دارند.

۱۶ کارمند کاخ سفید در دولت بایدن سالانه معادل صفر دالر درآمد دارند که شامل مشاوران ارشد کاخ سفید در حوزه‌های سیاست‌گذاری در امور مهاجرت، سیاست اقتصادی، سلامت عمومی و دموکراسی و حق رای و غیره می‌شوند.

برخی از سمت‌ها در کاخ سفید به این دلیل معاش دریافت نمی‌کنند چون آنها به عنوان نیروهای اعزامی نهادهای دیگری که ماموریت همکاری با کاخ سفید را داشته و از آن نهادها حقوق دریافت می‌کنند در نظر گرفته می‌شوند.

پنج نفر در کاخ سفید تحت رهبری ترامپ سالانه صفر دالر درآمد داشتند، از جمله ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر که هر دو به عنوان مشاوران ارشد این رئیس جمهور سابق آمریکا خدمت می‌کردند.

دستمزدهای مقامات کاخ سفید بسته به عوامل مختلفی از جمله تعداد پست‌های موجود، تورم و اولویت‌های یک رئیس جمهور می‌تواند از دولتی به دولت دیگر تغییر کند.

از زمان دولت جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا، معاش ریاست جمهوری ۴۰۰،۰۰۰ دالر در سال بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این حقوق خود را به سازمان‌های مختلف فدرال اهدا کرد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور فعلی آمریکا، ۲۳۵،۱۰۰ دالر در سال دستمزد می‌گیرد و این حقوق فدرال تعیین شده بر اساس احکام فدرال برای سمت او است. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در دوران تصدی خود با ۱.۹ درصد افزایش حقوق نسبت به قبل معادل ۲۳۰،۷۰۰ دالر را به عنوان معاون رئیس جمهور دریافت می‌کرد.

بر اساس این گزارش، ۲۷ کارمند پردرآمد کاخ سفید تحت رهبری بایدن همگی بیش از ۱۸۰ هزار دالر معاش دارند. در رده اول ۱۰ مقام با بالاترین دستمزد، فرانسیس کالینز، مشاور علمی موقت رئیس جمهور ‌آمریکا با حقوق ۳۰۰،۰۰۰ دالر در سال قرار دارد. در مقایسه، پردرآمدترین کارمند ترامپ، جان چوارتاکی، مشاور ارشد رئیس دفتر وقت کاخ سفید در امور استراتژی و تعامل با ذی نفعان بود که سالانه ۲۳۹،۵۹۵ دالر درآمد داشت.

دومین کارمند پردرآمد در کاخ سفید بایدن، لویزا پایونسکی، مشاور ارشد سیاستگذاری حمل و نقل با حقوق ۱۹۱،۳۰۰ دالر در سال دارد. پس از او استفانی سایکس، مدیر امور بین دولتی در حوزه اجرای زیرساخت ها با ۱۸۳۱۰۰ دالر در سال قرار دارد.

کارین ژان پیر، سخنگوی فعلی کاخ سفید، که در ماه مه جانشین جن ساکی در این سمت شد، سالانه ۱۸۰ هزار دالر درآمد دارد. با این حال، سارا هاکبی سندرز، دبیر مطبوعاتی سابق کاخ سفید تحت رهبری ترامپ، سالانه ۱۸۳،۰۰۰ دالر درآمد داشت.

ران کلین، رئیس دفتر بایدن هم، سالانه ۱۸۰ هزار دالر درآمد دارد، در حالی که میک مولوینی، رئیس دفتر دولت سابق ترامپ، ۲۰۳ هزار و ۵۰۰ دالر درآمد سالانه داشت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن بر طبق این گزارش سالانه ۱۸۰ هزار دالر حقوق می‌گیرد، در حالی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، ۱۸۳ هزار دالر در سال دستمزد می‌گرفت.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟