مضرات ظروف پلاستیکی برای انسان و طبیعت

  • انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 73545

تا حدود زیادی همۀ ما از مضرات ظروف پلاستیکی و اثرات غیر قابل جبران آن بر سلامت انسان و طبیعت آگاهیم.

زمانی که برای اولین بار این ظروف وارد زندگی ما شدند، خبر از آسایشی نسبی و کم‌هزینه می‌داد! این ظروف پلاستیکی و به ظاهر آسایش‌بخش کم‌کم جای خود را در بین مردم باز کرد و در میان اکثریت قریب به اتفاقِ مردم استفاده از آن مرسوم شد.

در ادامه اسرار ناگفته ای از این اختراع محبوب بشر را درخبرگزاری اطلس برایتان نقل میکنیم.

مضرات ظروف پلاستیکی و تأثیر آن بر سلامت

ظروف پلاستیکی، ساخته شده از مواد شیمیایی به نام پلیمر هستند، پلیمر در واقع محصول خام پلاستیک است که در طبیعت به شکل‌های مختلف یافت می‌شود. پلیمرها خود از به هم پیوستن میلیون‌ها مولکول به نام مونومر ساخته می‌شوند. مونومرها موادی سمی و مضر برای سلامت انسان و طبیعت می‌باشد. البته اگر فرایندِ تبدیل، اصولی و طبق استاندارهای لازم صورت بگیرد مشکلی برای سلامت انسان به وجود نمی‌آورد.

مضرات ظروف پلاستیکی

مونومرها موادی سمی و مضر برای سلامت انسان و طبیعت می‌باشد. البته اگر فرایندِ تبدیل، اصولی و طبق استاندارهای لازم صورت بگیرد مشکلی برای سلامت انسان به وجود نمی‌آورد.

PBA یا بیس‌فینول‌آ یک ماده شیمیایی است که به بسیاری از محصولات تجاری مثل قوطی‌های کنسرو، و محصولات بهداشتی بانوان اضافه می‌شود.

PBA در سال ۱۹۸۰ کشف شد ولی در دهۀ ۱۹۵۰ شیمیدان‌ها متوجه شدند که می‌توانند از ترکیب این ماده سایر ترکیبات پلاستیک‌های پلی‌کربنات محکم و انعطاف‌پذیر به دست آورند که امروزه استفاده از این مواد در ظروف یک‌بار مصرف، محصولات مربوط به نوزادان مثل شیشۀ شیر و همینطور بطری‌های آب و سایر محصولات پلاستیکی رایج است؛ که البته در بعضی کشورهای پیشرفته استفاده از این ماده شیمیایی برای وسایل نوزادان منع شده است.

ما از طریق خوردن غذا در ظروف پلاستیکی و همچنین غذاهایی که در ظروف حاوی این مادۀ شیمیایی  نگهداری می‌شوند، مثل قوطی‌های کنسرو که برای جلوگیری از پوسیدگی فلز دیواره‌های داخلی قوطی‌ها را پوشش می‌دهند، این سم را وارد بدن خود می‌کنیم!

مضرات ظروف پلاستیکی و تأثیر آن بر سطح هورمون ها، مغز و قلب

برخی کارشناسان معتقدند PBA که مادۀ متشکلۀ ظروف پلاستیکی است می‌تواند در بدن انسان به عنوان یک هورمون عمل کند و در نتیجه سطح نرمال هورمون‌ها و فرآیند رشد در جنین، نوزادان و کودکان را مختل کند. همچنین تأثیر منفی این سم بر روی مغز و رفتار نوزادان و کودکان نیز جای نگرانی دارد.

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که افراد بزرگسالی که مقدار بیشتری از این مادۀ شیمیایی را در بدن خود داشته باشند بیشتر دچار مشکلات قبلی می‌شوند، البته این افزایش می‌تواند مستقیماً متأثر از PBA نباشد.

سایر مشکلات پزشکی

در خصوص ارتباط بین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی و ابتلا به مشکلاتی نظیر چاقی مفرط، دیابت نوع دو، اختلال بیش‌فعالی و کمبود توجه و تمرکز و برخی دیگر از مشکلاتt تحقیقاتی انجام شده است که بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها تا حد امکان از ظروف پلاستکی و غذاهای کنسروشده استفاده نکنیم.

مضرات ظروف پلاستیکی و احتمال ابتلا به سرطان

اگر مواد غذایی با دمای بالاتر از ۴۰ درجه در ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های پلاستیکی قرار بگیرند، به خروج ماده‌ای شیمیایی منجر می‌شود که این ماده بیش از ۷۷ نوع بیماری سرطان‌زا را به همراه دارد! برای جلوگیری از مضرات ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف از قرار دادن این مواد در مجاورت حرارت بالا و یا دمای پایین (یخ زدن)، جلوگیری شود.

برای جلوگیری از مضرات ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف از قرار دادن این مواد در مجاورت حرارت بالا و یا دمای پایین (یخ زدن)، جلوگیری شود.

نوشیدن چای و یا آب یخ در ظروف پلاستیکی، البته در صورت استفادۀ مدام در دراز مدت می‌تواند باعث به وجود آمدن سرطان دستگاه گوارش شود. قرار دادن نان داغ در کیسه‌های پلاستیکی باعث آزاد شدن سم و راه یافتن آن به سیستم غذایی و بدن انسان و در نتیجه سرطان خواهد شد.

متأسفانه مضرات ظروف پلاستیکی تقریباً در همۀ زمان‌ها و همۀ مکان‌ها ما را تهدید می‌کند، در ایام ماه مبارک رمضان و سایر ایام و اعیاد مذهبی شاهد توزیع و استفادۀ فراوان این ظروف هستیم.

مضرات ظروف پلاستیکی و طبیعت

از پلاستیک و مواد پلاستیکی به عنوان قاتل خاموش طبیعت یاد شده است. تأثیر این مواد و خسارت‌های جبران‌ناپذیر آن بر این نعمت خدادای بر هیچ‌کس پوشیده نیست. زمانی که این مواد پلاستیکی جایگزین ظروف گلی، کاغذ و پارچه شدند هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که این جایگزین‌ها روزی به دشمن طبیعت تبدیل خواهند شد!

رهاسازی ظروف پلاستیکی در طبیعت

پلاستیک‌ها به دلیل قیمت ارزان و تعدد موارد استفاده، به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و بلااستثناء عاقبت همۀ آنها زباله شدن است و متأسفانه صدها سال طول می‌کشند تا تجزیه و نابود شوند. زباله‌های پلاستیکی یکی از معضلات و مشکلات بزرگ محیط زیست هستند.

همین پاکت‌های پلاستیکی که ما روزانه میزان زیادی از آن را استفاده میکنیم و دور می‌ریزیم، گاهاً به وسیلۀ باد جا به جا می‌شوند و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب شده موجب گرفتگی‌ آبراه می‌شوند. این گرفتگی‌ها باعث تجمع آب و ساکن ماندن آن و به وجود آمدن انواع حشرات موزی شده و نتیجۀ آن بازگشت به زندگی ما و تأثیر آن بر سلامت ماست. بسیاری از این کیسه‌های پلاستیکی وارد دریاها شده و باعث خفگی جانوران آبزی می‌شوند.

اگر این روند به همین صورت ادامه یابد، فاجعه‌ای را شاهد خواهیم بود که در آیند‌ه‌ای نه چندان دور گریبان همۀ ما را خواهد گرفت. درک عمق این فاجعه کار سختی نیست اگر بدانیم فقط یک پلاستیک ۵۰۰ سال زمان نیاز دارد تا تجزیه شود!

دلایل تولید

علی‌رغم مضرات ظروف پلاستیکی برای انسان و طبیعت باز هم شاهد تولید انبوه این مواد آسیب‌زا و مضر هستیم؛ به این دلیل که اجباری برای رعایت استاندارد توسط مسئولین ذی‌ربط به تولیدکنندگان ابلاغ نشده است. این اجبار می‌تواند یکی از عوامل محدودکنندۀ تولید این ظروف باشد که متأسفانه در این زمینه تلاشی صورت نگرفته و اکثر تولیدکننده‌ها بدون مجوز در حال تولید هستند.

راه حل کاهش مضرات ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف

به طور قطع مردم نقش اصلی را در این زمینه به عهده دارند؛ راه حل شاید تغییر الگوی مصرف باشد! من و شما اگر برای خرید مایحتاج روزانۀ خود به سبک گذشته‌های نه چندان دور از سبد و یا ساک‌های پارچه‌ای استفاده کنیم و به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف از ظروف چینی، شیشه‌ای، سفالی و سنگی استفاده کنیم، برای توزیع نذورات خود از ظرف‌های شیشه یا چینی استفاده کنیم، شاهد سلامت محیط زیست و در نتیجه سلامت خود و فرزندان خود خواهیم بود.

ما به رغم آگاهی از مضرات ظروف پلاستیکی همچنان در استفاده از آنها مصمم هستیم غافل از اینکه این راحتی برای حمل مثلا پلاستیک به جای کیسۀ پارچه‌ای ممکن است ناراحتی‌های غیرقابل جبرانی را برای آیندۀ فرزندان‌مان به همراه بیاورد.