مصادره 14 میلیارد دالر از دارایی های گولن توسط دولت ترکیه

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 26707

بر اساس گزارش شورای امنیت ملی ترکیه ، دولت ترکیه در 3 سال گذشته حدود 14 میلیارد دالر ( 48.5 میلیارد لیره) از ثروت شرکت ها و موسسات وابسته به جریان فتح الله گولن را در داخل ترکیه، مصادره کرده است.

روزنامه “صباح ” ترکیه با اشاره به گزارشی که اخیرا در جلسه شورای امنیت ملی ترکیه مطرح شده، نوشت، ثروت عظیمی از جریان حامی فتح الله گولن در ترکیه به ویژه در یک سال گذشته پس از شکست کودتای نافرجام ترکیه توقیف شده است.

فتح الله گولن روحانی ترکیه ای است که نفوذ گسترده ای در داخل این کشور داشته و از سوی دولت ترکیه به رهبری کودتای نافرجام در ترکیه متهم شده است. جریان حامی او در داخل ترکیه و خارج از این کشور دارای دهها نهاد و بنگاه خیریه و آموزشی و رسانه ای است که بیشتر آنها در داخل ترکیه توقیف شده اند.

او که از سال 1999 به صورت تبعید خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا آمریکا اقامت دارد، اتهام رهبری کودتای نافرجام را رد کرده است. دولت ترکیه از آمریکا خواسته تا گولن را به این کشور مسترد کند.

بر اساس گزارش شورای امنیت ملی ترکیه در یک سال گذشته در مجموع 7.5 میلیارد لیره (بیش از 2 میلیارد دالر) از اموال غیر منقول جریان حامی فتح الله گولن توقیف شده است. همچنین در طی این مدت 41 میلیارد لیره ( 12 میلیارد دالر) از اموال 966 شرکت و موسسه مصادره شده منسوب به جریان حامی فتح الله گولن، به دولت ترکیه منتقل شده است.

آغاز اختلافات بین حزب حاکم ترکیه و شخص اردوغان با فتح الله گولن به بیش از 3 سال پیش و از زمان دستگیری و متهم شدن عده ای از وزرای دولت ترکیه از سوی دستگاه قضایی به اتهام فساد مالی و پولشویی در 17 دسامبر 2013 بر می گردد.

پس از این واقعه بود که اردوغان با متهم کردن فتح الله گولن به تشکیل یک دولت موازی در داخل حاکمیت ترکیه، از او خواست از پشت پرده هدایت جریان حامی خود در داخل دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی و نظامی بیرون بیاید.

با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا، حزب حاکم ترکیه و شخص اردوغان امیدواری بیشتری به استرداد گولن به ترکیه پیدا کرده اند.

فتح الله گولن اخیرا در مصاحبه ای به مناسبت سالگرد کودتای نافرجام ترکیه با اشاره به اینکه قصد خروج از آمریکا ندارد، گفت در صورت تصمیم دولت جدید آمریکا به مسترد کردن او به ترکیه، او به این خواسته  تمکین خواهد کرد.

نظرات(۱ دیدگاه)

نظر شما چیست؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: