مشرانو جرگه: برای تایید توافق نامه عجله نمیکنیم

  • انتشار: ۴ قوس ۱۳۹۳
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 1229

در نشست امروزى مشرانوجرگه، سیدعزیزالله الفتى نائب منشی جرگه گفت دولت از این جرگه خواسته است که توافقنامهامنیتی کابل – واشنگتن  قبل از برگزارى کنفرانس لندن، از سوى مشرانوجرگه تایید شود.

به گزارش پژواک به گفتۀ الفتى، در نامه آمده است که تایید توافقنامه هاى مذکور، قبل از برگزارى کنفرانس لندن، براى کمک هاى جامعۀ بین المللى با افغانستان لازم است.

این درحالی است که  الهادى مسلمیار رییس مشرانوجرگه درپاسخ به این درخواست دولت گفته در تایید این تفاهمنامه عجله نکرده و باید مصالح مردم افغانستان در نظر گرفته شود.
همچنین وى افزود: “کمیسیون امور بین المللى مشرانوجرگه، باید این توافقنامه ها را با دقت بررسى و بعداً آنرا به فیصلۀ نشست عمومى جرگه پیش نماید؛ اما نباید این کار با عجله صورت گیرد.”

این توافقنامه ها، حدود دو هفته قبل به ولسی جرگه ارسال شد؛ چرا که به اساس قانون اساسی کشور؛ تایید و خارج شدن افغانستان از معاهدات و میثاق های بین المللی میان دولت ها، از صلاحیت های شورای ملی می باشد.

به اساس این توافقنامه ها، حدود ده هزار عسکر امریکایی و شماری از نیروهای ناتو، پس از سال ٢٠١۴ در افغانستان باقی می مانند و در بخش آموزش نیروهای افغان همکاری می کنند.