مشاور اشرف غنی: مذاکرات با عبدالله ادامه دارد/ به حاشیه کشاندن دولت در روند صلح ناممکن است

  • انتشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 82115

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهور در یک نشست خبری در کابل گفت: مذاکرات اشرف غنی و عبدالله عبدالله به منظور حل تنش‌های سیاسی در چارچوب قانون اساسی ادامه دارد.

وی اظهار داشت: گفتگوها همچنان جریان دارد؛ آرزوی همه ما و تعهد حکومت افغانستان بر این است که کابینه فراگیر بر اساس اصل شایسته سالاری تشکیل دهد تا همه مردم نقش و مشارکت خود را در آن ببینند.

وحید عمر تاکید کرد: هر اقدامی که انجام می شود در چارچوب قانون اساسی افغانستان خواهد بود و خارج از قانون اساسی کاری صورت نخواهد گرفت.

مشاور رئیس جمهور همچنین در واکنش به مخالفت طالبان با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان گفت: تعیین هیات از اختیارات حکومت است و این گروه نباید بهانه جویی کند.

وی افزود: ما هم می‌توانیم بگوییم که نمایندگان زنان باید در هیات طالبان باشد و نیز در میان هیات این گروه باید از تمامی ولایات افغانستان نمایندگانی حضور داشته باشند، اما هیچ وقت نگفته‌ایم که هیات طالبان چگونه تشکیل شود؛ بنابراین از طالبان نیز می‌خواهیم که در این مورد بهانه جویی نکرده و هیات خود را برای آغاز مذاکرات صلح معرفی کنند.

وی تاکید کرد که هرگونه بهانه جویی از سوی طالبان مانعی بر سر راه مذاکرات صلح ایجاد می‌کند و تلاش طالبان برای گفتگوی جداگانه با طرف‌های افغانستانی یا به حاشیه کشاندن دولت ناممکن است.

گفتنی است که پیش از این، طالبان در بیانیه ای اعلام کرده بود که هیات مذاکره کننده دولت افغانستان را به رسمیت نمی شناسد!