مساله فلسطین و جوالی های رسانه ای غرب

  • انتشار: ۱۲ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 62903

بیش از یک قرن از کشتار ارامنه‌ی مسیحی توسط ترک‌های عثمانی می‌گذرد؛ در حالی که نه سرزمین ارمنی‌ها غصب شد و نه بقایای آنان، آواره یا تبعید شدند.

اما جهانِ غرب و دنیای مسیحیت هم‌چنان تلاش می‌کنند تا آن زخم کهن را تازه و خونچکان نگهدارند؛ تا از آن رویدادِ تاریخی به عنوان چماق علیه مسلمانان و دولت ترکیه (وارث امپراتوری عثمانی) سوء استفاده کنند.

به همین دلیل، بناهای یادبودِ قربانیان آن حادثه در شهرهای مختلف مغرب‌زمین برپا می‌شود. دولت‌ها و پارلمان‌های جهان مسیحیت، کشتار ارامنه را به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیّت می‌شناسند. موضوع مذکور را در مجامع بین المللی و محافل حقوق بشری مطرح می‌کنند.

در عین حال، هیچ دولت یا گروه یا فردِ مسیحی و غربی نمی‌گوید که کشتارِ صد سال قبلِ ارامنه‌ی شرقی و خاورمیانه‌ای هیچ ربطی به انگلیس و فرانسه و هلند و امریکا و دیگر ممالک و ملل مغرب‌زمین ندارد و موضوعی است متعلق به ارامنه و امپراتوری عثمانی.

در سوی دیگر دنیا، هفتاد سال از غصب و اشغالِ کشور اسلامی فلسطین و اماکن مقدس مسلمانان در آن سرزمین می‌گذرد و در طول هفت دهه، کشتار و آوارگی و محاصره و سرکوبِ مردم فلسطین ادامه دارد و این زخم به خودی خود و به همّت مردم فلسطین هم‌چنان خونچکان است؛ اما برخی از مسلمان‌نماهای مرعوب و مزدورِ غرب و جوالی‌های رسانه‌ای استعمار، مکرراً فریاد می‌زنند که اشغال کشور اسلامی فلسطین و کشتار کودکان و زنان فلسطینی، چه ربطی به سایر مسلمانان دارد؟ اشغال قدس و قبله‌ی نخست مسلمانان، چه ربطی به افغانستان و ایران و پاکستان و اندونیزی و مالزی دارد؟

این جوالی‌های رسانه‌ای استعمار غرب، به جای ترویجِ تفرقه و بی‌غیرتی و تسلیم‌پذیری در میان مسلمانان، بهتر است از اربابانِ غربی و صلیبی خود بپرسند که کشتارِ ارامنه‌ی شرقی و خاورمیانه‌ای چه ربطی به شما غربیان دارد؟ اگر ربطش این است که ارامنه، همکیش شما هستند، فلسطینیان نیز همکیش ما هستند! اگر ربطش، دغدغه‌های حقوق بشری است، آیا فلسطینیان «انسان» و بشر نیستند که ما از هفتاد سال کشتار و آوارگی آنها دادخواهی کنیم؟

اما حقیقت قضیه این است که دولت‌ها و ملت‌های مسیحی‌ای غرب از آن اندازه شعور و آگاهی و غیرتِ دینی و تاریخی برخوردار هستند که با گذشت یک قرن، باز هم کشتار همکیشان خود را به طاقچه‌ی نسیان نسپارند؛ اما مسلمان‌نماهای عمله و فعله‌ی استعمار در دنیای اسلام، نه شعور و بصیرتِ درک موضوع اشغال فلسطین و کشار فلسطینیان را دارند و نه غیرت و حمیّت آن را. و فقط طوطی‌وار، دیکته‌های اربابان خود را تکرار می‌کنند؛ تا به وظیفه‌ی جوالی‌گری رسانه‌ای خود عمل کرده باشند.

مسیح ارزگانی