مرگ یکی از فرماندهان آمریکا در جنگ عراق

  • انتشار: ۱۸ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 122227

یکی از فرماندهان ائتلاف به رهبری آمریکا در جنگ عراق و فرمانده پیشین ستاد ارتش این کشور در اثر ابتلا به سرطان مرد.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، سخنگوی خانواده اودیرنو روز شنبه اعلام کردند که او در اثر ابتلا به سرطان مرده است.

اودیرنو که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ فرماندهی لشکر چهارم پیاده آمریکا را بر عهده داشت، در عملیات حمله به عراق مشارکت داشت که نزدیک به دو دهه همچنان این کشور را در کام مرگ و ویرانی فرو برده است. لشکر تحت فرماندهی او در عملیات به دام انداختن «صدام حسین» رئیس جمهور وقت عراق نیز شرکت داشت.

این فرمانده آمریکایی در سال ۲۰۰۶، بار دیگر و این بار در سمت فرمانده شماره دو نیروهای چند ملیتی به عراق برگشت و بحث افزایش بیست هزار نفری سربازان آمریکایی در عراق را مطرح کرد.

این طرح با مخالفت «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع وقت آمریکا مواجه شد اما «دیک چنی» معاون رئیس جمهور و «استفان هادلی» مشاور امنیت ملی کاخ سفید از این طرح حمایت کردند و نهایتاً در سال ۲۰۰۷ با موافقت «جورج دابلیو بوش» رئیس جمهور وقت مواجه شد.

اودیرنو در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان فرمانده نیروهای چند ملیتی در عراق انتخاب شد و سال ۲۰۱۱ رئیس ستاد ارتش آمریکا شد. او در این زمان درگیر خروج نیروهای آمریکایی از عراق و بالا رفتن آمار خودکشی در میان آن‌ها بود و نهایتاً در سال ۲۰۱۵ بازنشسته شد.

به گزارش فارس، اودیرنو پیش از بازنشستگی، در با حمایت از تجزیه عراق گفته بود: «این امر به شرایط منطقه و تصمیم شخصیت‌های سیاسی بستگی دارد و من نمی‌دانم که این امر چگونه محقق می شود اما می‌دانم که احتمال آن وجود دارد و ممکن است تقیسم عراق تنها راه برای پایان کشمکش‌های قومی-مذهبی باشد».

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *