مرگ مشکوک یک روزنامه‌نگار دیگر در عربستان

  • انتشار: ۴ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90117

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار تحقیقات بین المللی مستقل در خصوص مرگ مشکوک یک روزنامه نگار سعودی دو ماه پس از آزادی او از زندان شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد وضع جسمانی صالح الشیحی پس از آزادی از زندان در ۱۹ ماه می، رو به وخامت گذاشت و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت. در بیانیه گزارشگران بدون مرز به گزارش رسانه‌های سعودی در خصوص ابتلا این روزنامه نگار به ویروس کرونا نیز اشاره شد.

سازمان عفو بین الملل نیز در واکنش به انتشار خبر مرگ این روزنامه نگار سعودی، بار دیگر بر آزادی زندانیان سیاسی سعودی تاکید کرد. این روزنامه نگار سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۷، به دلیل انتقادات خود از رخنه فساد در دربار سعودی بازداشت و ۵ سال زندان محکوم شد.

دولت عربستان به سرکوب و زندانی کردن منتقدان سیاسی خود شناخته شده است. یکی از برجسته‌ترین جنایت‌های دولت ریاض قتل جمال خاشقچی بود که موج انتقادات بین المللی را به دنبال داشت. این روزنامه نگار سعودی روزنامه واشنگتن پست در اکتبر سال ۲۰۱۸ هنگام مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول به طرز وحشیانه‌ای به دست عوامل وابسته به دولت ریاض به قتل رسید.