مرد اژدها؛ کشف جمجمه یک انسان اولیه در چین که متعلق به ۱۴۶,۰۰۰ سال پیش است

  • انتشار: ۶ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 115609

یک جمجمه مرموز که در شمال شرق چین کشف شده، ممکن است به گونه هایی ابتدایی از انسان اولیه متعلق باشد که از ۱۴۶,۰۰۰ سال قبل بر جای مانده باشد.

محققان توانسته اند تصویری کامل از صورت مربوط به مرد اژدهایی یا «هومو لونگی» (Homo longi) ترسیم کنند که احتمالاً تصویر واقعی این انسانه اولیه در دوران حیاتش روی کره زمین بوده است.

جمجمه مرد اژدهایی، به باور محققان، جمجمه یک انسان اولیه است که در دهه ششم حیات خود بوده است. این مرد یک صورت «بسیار پهن»، کاسه چشم گود، دندان های بزرگ و مغزی مشابه انسان های امروزی داشته است.

خیانگ ژی، دیرین شناس دانشگاه GEO در هبی چین و تیمش بر این باورند که این جمجمه به گونه بشری دنیسووایی (Denisovan) متعلق باشد، گونه از منقرض شده از نسل بشر که در آسیا زندگی می کرده است.

این محققان قصد دارند پروتئینها و دیگر بخش های دی ان ای این جمجمه را در صورت امکان استخراج کنند، جمجمه ای که دندان نیز دارد.

آن ها همچنین برای بررسی دقیق تر قسمت های داخلی این جمجمه، از روش سی تی اسکن استفاده خواهند کرد که روی سینوس های بینی، گوش ها و شکل مغز تمرکز خواهد داشت.

این جمجمه بسیار قدیمی توسط مردی چینی پیدا شده که مجبور شده بود یک پل روی رودخانه سونگوآ در هاربین بسازد، در دورانی که سربازان ژاپنی حدود ۹۰ سال پیش مناطق شمالی چین را اشغال کرده بودند.

او این جمجمه را در مکان مناسبی پنهان کرده و هرگز برای برداشتن آن نرفت. سال ها بعد ماجرای این جمجمه توسط نوه آن سازنده پل بر سر زبان ها افتاد، کسی که بعد از صحبت هایپدربزرگش قبل از مرگ، به سراغ جمجمه رفته و آن را علنی کرد.

حنیف اتمر: شهباز شریف نسبتا مطمئن است که بار دیگر حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر رخ خواهد داد

در ادامه این جمجمه به موزه علوم زمین شناسی دانشگاه GEO داده شد تا روی آن تحقیق صورت گیرد. محققان اسم این جمجمه را «هومو لونگی» گذاشته اند که از اسم هیلونگی جیانگ یا رودخانه اژدهای سیاه گرفته شده است، منطقه ای که این جمجمه در آن پیدا شده است.

کریس استرینگر، محقق ارشد در زمینه منشأ انسان در موزه تاریخ طبیغی در لندن و نویسنده این تحقیقات، در این باره گفته است :«جمجمه هاربین مهم ترین فسیلی است که در ۵۰ سال اخیر دیده ام. این جمجمه نشان می دهد که آسیای شرقی تا چه اندازه مهم بوده و چین در حال روایت داستان انسان است».

منبع: روزیاتو

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟