مراسم اهدای جوایز نوبل؛ بنیاد نوبل دعوت خود را از نماینده‌گان روسیه، بلاروس و ایران پس گرفت

  • انتشار: ۱۱ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 151615

بربنیاد گزارش‌ها، بنیاد نوبل دعوت جنجالی خود از نماینده‌گان روسیه، بلاروس و ایران برای شرکت در مراسم اهدای جوایز نوبل امسال را پس گرفته است.

یورو نیوز گزارش داده است که بنیاد نوبل روز شنبه، ۲ سپتامبر، پس از واکنش‌های جمعی مبنی بر دعوت نماینده‌گان روسیه، بلاروس و ایران در مراسم امسال اهدای جوایز این بنیاد در اعلامیه‌ای نوشته که این دعوت را پس گرفته است.

در اعلامیه آمده است: «واکنش‌های شدید در سویدن نسبت به دعوت از نماینده‌گان روسیه، بلاروس و ایران کاملاً پیام نوبل را تحت‌الشعاع قرار داد و درنتیجه تصمیم گرفته شد که سفیران روسیه، بلاروس و ایران به مراسم اهدای جایزه نوبل در استکهلم دعوت نشوند.»

این بنیاد افزوده است: «مهم و درست است که تا حد ممکن با ارزش‌ها و پیام‌های جایزه نوبل ارتباط برقرار کنیم، اما واکنش‌های شدید کاملاً بر این پیام سایه انداخته است.»

این در حالی است که پیش از این نیز اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سویدن به رسانه‌ها گفته بود که اگر حق انتخاب داشت، اجازه نمی‌داد نماینده‌گان روسیه برای شرکت در مراسم جایزه نوبل امسال حضور داشته باشند.

در همین حال، پس از آن‌که بنیاد نوبل موضع سال گذشته خود در خصوص عدم دعوت از نماینده‌گان سه کشور روسیه، بلاروس و ایران را تغییر داد، چند نماینده سویدنی روز جمعه اعلام کردند که مراسم امسال اهدای جوایز نوبل در شهر استکهلم، پایتخت این کشور را تحریم خواهند کرد.

گفتنی است که بلاروس متحد اصلی روسیه است و الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور آن کشور از مسکو در جنگ اوکراین حمایت می‌کند.

ایران نیز سال گذشته به این مراسم دعوت نشد. تهران مدت‌ها است که در مورد مسایل حقوق بشری مورد انتقاد است.

جوایز نوبل هر سال در شش رشته اعطا می‌شود که مراسم پنج جایزه در استکهلم برگزار می‌شود، اما جایزه صلح نوبل در اسلو، پایتخت ناروی اعطا می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *